Въпреки цялостната забрана на криптовалутите, наложена от Пекин през 2021 г., китайската съдебна система официално призна криптовалутите за законни активи.
Освен това съдилищата потвърдиха тяхната защита съгласно законите за собствеността и свързаните с тях права.
Тази прокламация беше оповестена в неотдавнашна публикация на Китайския народен съд. В документа се разглежда правното положение на дигиталните активи и тяхната пресечна точка с наказателното право, като същевременно се подчертава разликата между тези активи и конвенционалната собственост в рамките на съществуващата законодателна рамка.
Индустрията на дигитален активи в Китай премина през бурен път. Докато Пекин въведе забрана на дигитални активи, други региони в страната се стремяха да насърчават растежа на тази индустрия. В резултат на това много от тях се обърнаха към Web3 технологиите, за да развият своята дигитална инфраструктура.
В изненадващ развой на събитията последният доклад на Китайския съд противоречи на забраната от 2021 г., като потвърждава статута на законна собственост на криптовалутите. Освен това той подчертава солидната защита, предоставяна на тези активи от правото на собственост.
Това разкритие е документирано в доклада, озаглавен „Идентифициране на имуществените атрибути на виртуалната валута и разпореждане с имуществото, включено в делото„.
В доклада специално се разглеждат икономическите характеристики на тези дигитални активи. ODaily News съобщи, че авторите на доклада твърдят, че тези виртуални валути остават „законно призната собственост и са защитени от закона„. Освен това докладът се застъпва за правното признаване и защита на дигиталните активи, въпреки забраната.
Също така според информацията се предлага различен подход при разглеждането на престъпления, свързани с тази форма на валута, най-вече защото съответните пари или имущество не могат да бъдат конфискувани. Следователно в него се предлага тези случаи да се разглеждат по различен начин, за да се постигне баланс между обществените интереси и индивидуалните права на собственост.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.