Китай официално обяви присвояването на дигитални колекции, включително NFT (незаменяеми токени), за криминално престъпление, с което отбеляза значително отклонение в правното третиране на дигиталните активи.
Съобщението, публикувано на 10 ноември, подчертава нова перспектива, която разглежда дигиталните колекции едновременно като данни и виртуална собственост.
В изявлението се подчертава, че кражбата на дигитални колекции надхвърля неоторизирания достъп, като включва проникване в системите, в които се намират тези активи. Следователно подобни действия ще се третират като кражба и незаконно придобиване на данни от компютърни информационни системи. Тази двойна класификация подчертава ангажимента на Китай да опазва дигиталните активи и да ги третира със същата сериозност като физическата собственост.
От решаващо значение е, че в изявлението дигиталните колекции се определят като „мрежова виртуална собственост„, което е ключово признание в наказателното право. Тази яснота е особено важна предвид технологичния характер на тези активи.
Освен това китайското правителство изрично споменава NFT в декларацията си, признавайки техните уникални характеристики, произтичащи от блокчейн технологията. NFT са известни със своите активи, които не могат да бъдат копирани, защитени от подправяне и постоянно съхранявани, се считат за ценни и податливи на кражба.
Въпреки забраната на Китай за дейности, свързани с криптовалути, от 2021 г. насам, в страната се наблюдава нарастващ интерес към NFT сектора.
В изявлението обаче се пояснява, че Китай все още не е създал „вторичен пазар на потоци“ за тези дигитални колекции. Независимо от това потребителите могат да разчитат на платформи за търговия за дейности като закупуване, събиране, прехвърляне или унищожаване на тези активи, като си гарантират изключително притежание и контрол.
Това решение на китайското правителство не само създава правен прецедент, но и означава далновиден подход към защитата на дигиталните активи. То отразява еволюиращото разбиране за собствеността в цифровата ера и създава ориентир за други държави, които се борят с подобни предизвикателства.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.
Камарата на представителите на САЩ одобри три важни законопроекта за криптовалутите, след като късно в сряда вечерта премина през решаващо процедурно гласуване.
Тайландската комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) и Банката на Тайланд въведоха нова национална програма за криптовалутен пясъчник (sandbox), насочена към чуждестранните туристи.