В сряда Камарата на представителите на САЩ гласува резолюция, с която отхвърли насоките на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) за отчитане на криптовалути, известни като "Счетоводен бюлетин № 121" (SAB 121).
Това ръководство беше доста критикувано от индустрията на криптовалутите и републиканските законодатели за това, че възпира банките да обслужват крипто клиенти. Въпреки това президентът Джо Байдън заяви намерението си да наложи вето на резолюцията, ако тя достигне до бюрото му.
SAB 121 беше въведен, за да се изясни счетоводното третиране на криптоактивите, като насочи банките да отчитат дигиталните токени на клиентите в балансите си, което може да доведе до значителни капиталови разходи. Насоките обаче се сблъскаха с отпор заради начина на работа с него и въздействието му върху банките.
Републиканецът Майк Флуд, вносител на резолюцията, разкритикува председателя на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Гари Генслер за това, че е използвал насоките, за да ограничи участието на големите банки в сектора на дигиталните активи, без да се консултира с банковите регулатори.
Президентът Байдън защити SAB 121, като се позова на необходимостта от справяне с технологичните, правните и регулаторните рискове, които са навредили на потребителите. Въпреки противопоставянето на Байдън, резолюцията беше приета в Камарата на представителите с подкрепата както на демократите, така и на републиканците.
Критиците на SAB 121 твърдят, че насоките се отклоняват значително от традиционните банкови регулации и подкопават процеса на създаване на правила. Въпреки това някои демократи, включително републиканецът Максин Уотърс, смятат, че резолюцията е свръхреакция и може да застраши необходимите разкрития за криптовалутите, посочени в ръководството.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.