През 2023 г. алиансът БРИКС отбеляза растеж, тъй като прие няколко нови държави членки, които официално затвърдиха членството си в началото на 2024 г.
Сред тези попълнения бяха държави със силни икономики, включително ОАЕ и потенциално Саудитска Арабия. Тези държави извличат богатството си предимно от изобилието на природни ресурси, по-специално от петрол.
Очаквайки по-нататъшно разширяване през 2024 г., БРИКС е готов не само да увеличи колективния си БВП, но и да окаже по-голямо влияние на световните пазари на петрол. Алиансът вече е постигнал значителен напредък в утвърждаването на контрола върху по-голям дял от търговията с петрол и в насърчаването на дедоларизацията. Понастоящем БРИКС контролира 47% от световния пазар на петрол, като засенчва скромните 2.1% на САЩ.
Нарастващият размер на блока БРИКС представлява предизвикателство за интересите на САЩ предвид сравнително ограничените им петролни резерви. Следователно залогът за Съединените щати е голям, особено ако БРИКС започне да приема местни валути за сделките с петрол, което може да намали господстващото положение на щатския долар.
Освен това Китай, който е основен инициатор на инициативата БРИКС, значително разшири влиянието си в петролния сектор. В това число се възползва от понижените цени на суровия петрол, като от декември насам натрупва огромни запаси. Макар че това се дължи отчасти на санкциите срещу Русия, то подчертава стратегическата позиция на Китай да извлече значителни ползи от БРИКС и нейната траектория на растеж.
Забележително е, че други членове на БРИКС като Русия и Южна Африка също започнаха да извършват сделки с петрол извън сферата на щатския долар. С включването на допълнителни богати на петрол държави в разширяването на блока тази тенденция се очаква да набере още по-голяма скорост през 2024 г., особено ако още богати на петрол икономики решат да се присъединят по-късно през годината.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.