От Японската агенция за финансови услуги призовават други държави да регулират криптоборсите като банковите институции.
Според информацията Японската агенция за финансови услуги (FSA) е започнала да настоява към криптоборсите да се приеме подобен регулаторен подход като към банките, дори и в други държави, включително в САЩ и Европа.
Мамору Янасе, заместник-генерален директор на бюрото за стратегии в японската FSA заяви:
Криптовалутите станаха [наистина] големи… Ако искате да приложите ефективно регулиране, трябва да [подходите както към] традиционните институции.
Янасе сподели още, че Япония се застъпва за глобално регулиране на крипто престъпленията чрез позицията си в международния Съвет за финансова стабилност.
Заместник-генералният директор на бюрото смята, че чуждестранните регулатори могат да поискат да бъдат въведени нови мерки от криптоборсите.
Той също така предложи интернационален механизъм за преструктуриране, който да помогне на държавите да работят заедно, ако големи компании като FTX фалират.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор прогнозира 75% скок – ето кога
Въпреки подобни призиви страната има малко разпоредби, ограничаващи класа активи, а на компаниите, които желаят да работят с криптовалути, е разрешено да се регистрират като криптоборси.
Освен това наскоро Япония обяви плановете си да отмени забраната за чуждестранни стабилни монети. Страната също така финансира разработването на проекти, свързани с незаменяеми токени (NFT) чрез държавни инвестиции.
Също така през декември либерално-демократическата партия от Япония одобри предложение, с което освобождава компаниите, които емитират криптовалути, от данъци върху нереализираните капиталови печалби.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.