НАЧАЛО Други

Инфлацията през 2024 година – какво се очаква?

25.12.2023 19:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Инфлацията през 2024 година – какво се очаква?

Изненадващо, глобалната инфлация бързо намалява, предлагайки потенциална отсрочка от тригодишния си връх. Икономистите предвиждат тази тенденция да се запази и през следващата година, като постепенно върне нивата на инфлация към нормалните.

Ot Goldman Sachs оценяват базисната инфлация (без храните и енергията) на 2.2% на годишна база за икономиките, засегнати от инфлационния скок след Ковид, като САЩ, Европа и развиващите се пазари. До края на 2024 г. се очаква тези икономики да се доближат плътно до инфлационните цели, определени от основните централни банки.

Майкъл Сондърс от Oxford Economics прогнозира инфлация през четвъртото тримесечие от 1.3% в еврозоната, 2.7% във Великобритания и спад до 2.2% в САЩ (предпочитаният от Федералния резерв индекс). С изключение на храните и енергията шестмесечният годишен темп на инфлация в САЩ е 1.9%.

Факторите, които допринасят за намаляването на глобалната инфлация, включват потиснати цени на храните и енергията, стабилизирани световни цени на стоките и промени в паричната политика. Въпреки това различията между отделните региони, особено напрегнатостта на пазара на труда, влияят върху скоростта на връщане към целевите равнища на инфлацията.

Рязкото нарастване на инфлацията през 2021 г. поради нарушеното производство и конфликта между Русия и Украйна през 2022 г. доведе до скок в цените на суровините. Инфлацията в еврозоната достигна най-високото си равнище от 10.6% през октомври 2022 г. поради спирането на руския газ.

Предизвиканите от пандемии смущения в работната сила доведоха до засилен растеж на заплатите и последваща инфлация в сферата на услугите. Разходите за жилища, особено в САЩ, допринесоха за инфлацията при услугите, а облекчаването на веригите за доставки през 2023 г. се очаква да продължи и през следващата година, което допълнително ще смекчи инфлацията.

Ребалансирането на пазара на труда в големите икономики доведе до охлаждане на растежа на заплатите, което се отрази върху разходите за услуги. Напредъкът в отделните държави обаче е различен; в САЩ се наблюдава намаляване на натиска върху заплатите поради увеличаването на работната сила, докато Великобритания е изправена пред предизвикателства поради високия процент на инвалидност и несъответствието на уменията сред имигрантите.

Общият спад на инфлацията, наред със забавянето или застоя на растежа в основните икономики, създава предпоставки за потенциално намаляване на лихвените проценти през 2024 г. Индикациите на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти и подобрените икономически условия предполагат по-скоро умерено приземяване, отколкото очакваните от пазара шест намаления на лихвените проценти.

Този сценарий се отрази върху цените и доходността на облигациите, като намали разходите по заеми за американските компании и купувачите на жилища. Стратезите на Bank of America прогнозират значителен брой съкращения на лихвените проценти на световните централни банки през 2024 г., което е най-високият брой от 2009 г. насам. Въпреки очакванията за по-бавен икономически растеж през 2024 г. се очаква намаленията на лихвените проценти и стабилизираните цени да предотвратят глобална рецесия.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Tether вече държи повече американски държавни облигации от Германия

Tethe надмина на Германия по отношение на притежанията на държавни облигации на САЩ, отбелязвайки значителното си влиянието в сектора на дигиталните активи и предизвиква дискусии относно необходимостта от регулиране на стабилните монети.

19.05.2024 8:30 2 мин. четене

Венецуела спира всички операции за копаене на крипто

Венецуелското министерство на електроенергията реши да прекъсне всички операции за копаене на криптовалута от националната електрическа мрежа (SEN), за да управлява потреблението на енергия и да осигури стабилно електроснабдяване за гражданите, според доклад на AlbertoNews от 18 май.

19.05.2024 7:30 1 мин. четене

БРИКС: Ето в каква валута се изпълняват 90% от сделките на съюза

Русия и Китай са решили все повече да използват собствените си национални платежни системи за двустранна търговия, според руския президент Владимир Путин по време на пресконференция след разговори с Китай.

19.05.2024 7:00 1 мин. четене

Ripple с блестящи резултати за първото тримесечие – какво да оакваме от XRP?

Въпреки изправените пред правни предизвикателства, Ripple постигна значителен растеж през първото тримесечие на 2024 г., достигайки множество важни етапи.

19.05.2024 6:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.