През последните години в Индонезия се наблюдава огромно приемане на крипто. Само през предходната финансова година в страната се наблюдава увеличение от 1224% на крипто транзакциите.
Според Индонезийската агенция за надзор на търговията с фючърси и стоки инвеститорите в държавата са изтъргували около $57.5 милиарда през миналата година. Правителството на страната обмисля да приложи строги правила, за да защити крипто инвестициите на своите жители от проблеми сходни с този на инвестиралите в FTX.
В момента крипто сектора в страната се регулира едновременно от държавното Министерство на търговията и от Агенцията за регулиране на търговията със стокови фючърси. Според информацията властите на Индонезия обмислят да назначат своя Орган за финансови услуги (OJK) за единствен регулатор на крипто пазарите.
Министърът на финансите на страната – Шри Муляни Индравати заяви в четвъртък, че предложената промяна е в съответствие със законодателството на финансовия им сектор. Имайки предвид нарастването на крипто инвеститорите до 15 милиона до юни тази година, не бива да се пренебрегва важността на стабилен механизъм за надзор и защита на инвеститорите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сегашните проблеми няма да спрат крипто – Чарлз Хоскинсън
Сегашното правителство внесе законопроекта в парламента през септември 2022 г. Миналата седмица се проведе заседание, за да се получи първоначалният отговор на парламента и евентуални допълнителни разпоредби за новото законодателство.
След приключването на заседанието финансовият министър коментира, че законодателството ще оправомощи OJK да осъществява надзор и регулиране на технологичните иновации във финансовия сектор и дигиталните активи.
Според информацията парламентът предлага да се включи в проекта и централната банка на страната – Bank Indonesia, за да има икономически растеж и ценова стабилност. След като изпълнителната и законодателната власт на парламента се съгласят с всички разпоредби, посоченият законопроект ще стане закон на страната.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).
Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.