На 27 октомври 2022 г. Google Cloud Platform (GCP) обяви, че ще въведе услуга за хостинг на крипто нодове, наречена Blockchain Node Engine.
GCP обяви, че първоначално ще поддържа хостинг на Етериум нодове, като рационализира досадния процес на ръчното им създаване.
Разработчиците могат да разгръщат нодове с една операция, като посочват в коя мрежа ще работи – например в тестова мрежа или основна мрежа.
Преди това те трябваше да разгърнат изчислителна инстанция, да инсталират клиент на Етериум, например Geth или Parity и да изчакат нода да изтегли всички данни от блокчейна. Този процес можеше да отнеме няколко дни. Изчислителната инстанция по същество е виртуална машина, разположена в облака. Виртуалната машина е файл, който при разгръщане се превръща в отделен виртуален компютър със собствена операционна система.
Google също така ще скрие нодовете зад защитна стена на виртуален частен облак, за да предотврати неоторизиран достъп. Разработчиците могат също така да изберат да спомогнат за намаляване на DoS атаките чрез Cloud Armor – функция, която е от решаващо значение за гарантиране, че техният нод ще остане оперативен и няма да претърпи намалена производителност. Google ще рестартира даден нод ако се случи прекъсване на работата.
Пускането на нодове в Google Cloud може веднага да предизвика притеснения за централизация. Тези нодове в крайна сметка просто ви позволяват да използвате Етериум по частен и ненадежден начин. По същество ще можете сами да проверявате данните, вместо да разчитате на мрежата. Можете също така да използвате децентрализирани приложения по-частно, без да разкривате адресите на портфейлите и крипто баланса си пред други нодове.
Опасенията за централизация възникват главно, когато нодовете решат да станат валидатори като изпратят конкретна транзакция, която блокира техните депозирани ETH. За да станете валидатор, е необходимо да заключите 32 ETH.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто зимата удари приходите на Google
Но преди Сливането на Етериум децентрализираните протоколи Lido Finance и Rocket Pool позволяваха на някои потребители да стейкват по-малко от 32 ETH в пулове, където те можеха да бъдат част от колективните усилия за валидиране от страна на група оператори на нодове. Този метод беше критикуван за централизиране на ресурсите на валидаторите, което застрашаваше сигурността на Етериум.
Google прави значителни крачки в Web3. През януари 2022 г. Google Cloud обяви плановете си за екип за дигитални активи. През септември 2022 г. компанията си партнира с BNB Chain, за да позволи на разработчиците да изграждат продукти и услуги на BNB в нейния облак.
Наскоро тя си партнира и с Coinbase, за да хоства някои от приложенията на компанията, свързани с търговията и да предоставя на крипто борсата анализи на данни. Google също така хоства историята на транзакциите на Биткойн (BTC), Етериум (ETH), Лайткойн (LTC), Zcash (ZEC) и Dogecoin (DOGE), достъпна от BigQuery – хранилище за данни, поддържащо множество облачни пространства.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
Доналд Тръмп отново нашумя в крипто пространството – този път с предстояща игра, базирана на блокчейн, която съчетава виртуални недвижими имоти и дигитални активи.
Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк прокарва смела визия: Финансов свят, в който всички активи – акции, облигации, недвижими имоти – се дигитализират и обменят чрез блокчейн.
По време на Блокчейн седмицата в Париж създателят на Cardano Чарлз Хоскинсън представи своята визия за следващия важен етап от блокчейн еволюцията.