Начало » Г-20 напредва с международната регулаторна рамка за криптовалутите

Г-20 напредва с международната регулаторна рамка за криптовалутите

10.09.2023 12:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Г-20 напредва с международната регулаторна рамка за криптовалутите

Лидерите на страните от Г-20 ускоряват прилагането на трансгранична рамка за криптоактивите. Събрала се в Ню Делхи за двудневна среща на върха, групата постигна консенсус, който има за цел да улесни обмена на информация между държавите от 2027 г. нататък.

Този нов импулс идва в рамките на председателството на Индия на Г-20. Освен че се застъпи за засилена глобална координация, срещата на върха одобри препоръките на Съвета за финансова стабилност (СФС) за регулиране, надзор и контрол на криптоактивите и глобалните споразумения за стабилни монети. Тези препоръки имат за цел да поставят криптовалутите под регулаторен чадър, подобно на традиционното банкиране.

Рамка за отчитане на криптоактивите (CARF)

Първоначално въведена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през октомври 2022 г., Рамката за отчитане на криптоактиви (CARF) ще служи като крайъгълен камък на новата инициатива. CARF има за цел да предостави на данъчните органи повече прозрачност по отношение на транзакциите с криптовалути и техните бенефициенти.

Съгласно тази рамка държавите ще обменят автоматично информация за транзакциите с криптовалути. Следователно този ход има за цел да обхване дори транзакциите, които се извършват на нерегулирани крипто борси и доставчици на портфейли. Следователно две трети от световното население, живеещо в страните от Г-20, ще изпита последиците от тези регулаторни промени.

ЕС е водещ в областта на стандартите за оповестяване

Преди този консенсус на Г-20 Европейският съюз вече проправи пътя, като одобри актуализирани правила през май. Тези правила са в съответствие с CARF, като улесняват автоматизирания обмен на информация между европейските правителства.

Важно е да се отбележи, че всеки трансфер на дигитални активи вече трябва да включва подробности като името и номера на сметката на бенефициента, както и неговия адрес в разпределената счетоводна книга.

Освен това министрите на финансите и управителите на централните банки ще обсъдят по-нататъшни стъпки на срещата си през октомври 2023 г. МВФ и СФС също така работят съвместно за очертаване на регулаторната рамка за глобално координиран подход към криптоактивите.

Според декларацията на Г-20 от Ню Делхи държавите от Г-20 ще продължат да следят отблизо бързото развитие на крипто екосистемата, за да идентифицират и намалят рисковете.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Директорът на Coinbase настоява за регулиране на стабилните монети

Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.

07.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сенатор Уорън с критика към законопроекта за стабилните монети

Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.

06.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС планира да забрани анонимните криптовалути до 2027 година

От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.

05.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторът на Обединеното кралство обмисля забрана на крипто покупките чрез кредитни карти

Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.

03.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.