Филипинският регулатор на ценни книжа ще въведе по-строги правила за криптовалутите, както и свързаните бизнеси и финансови продукти.
Филипинската комисия за ценни книжа и фондови борси (SEC) се стреми да включи криптовалутите в своя обхват и да засили правомощията си над местната крипто индустрия.
Според доклад от 25 януари в местната медия Manila Bulletin регулаторът е представил за обществено обсъждане проект за правила, свързани с финансовите продукти и услуги, които обхващат и криптовалутите и цифровите финансови продукти.
В изявление SEC заяви, че рамката ще даде на наскоро въведен закон „правомощия за създаване на правила, надзор, инспекции, мониторинг на пазара и повече правомощия за прилагане“.
Насоките разширяват определението за ценна книга, за да включат „токенизирани продукти на ценни книжа“ или други финансови продукти, използващи блокчейн или технологията на разпределената счетоводна книга (DLT).
Други финансови продукти, включително цифрови финансови продукти и услуги, свързани с тези, които са достъпни и се предоставят чрез цифрови канали, заедно с техните доставчици, също ще попаднат в обхвата на Филипинската комисия за ценни книжа и фондови борси.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво предстои за Биткойн? – Чарлз Едуардс
Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) ще може да ограничава доставчиците на услуги да събират прекомерни лихви, такси или налози. Регулаторният орган ще има и правомощието да дисквалифицира или отстранява от длъжност директори, изпълнителни директори или други служители, за които се установи, че нарушават законите. Регулаторът ще може също така да преустанови цялата дейност на фирмата.
Местните закони позволяват на SEC да създава свои собствени правила за прилагане на законодателството в своята юрисдикция. Централната банка на Филипините и застрахователният регулатор на страната също имат право да създават правила, които да допълват свързаните закони.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.