Фирмата проучи 441 институционални инвеститори – включително пенсионни и хедж фондове и дарения, за да определи инвестиционните перспективи за Биткойн и други криптовалути.
Fidelity Investments е петият най-голям световен мениджър на активи с 2.5 трилиона долара в управлявани средства. На 2-ри май фирмата пусна изследвания, които разглеждаха 441 американски институционални инвеститори, включително – пенсионни фондове, хедж фондове, финансови консултанти и дарения, за да определят перспективите си за инвестиране в крипто.
Въз основа на резултатите от проучването, 22% от анкетираните вече са закупили криптовалута. Ако проучването точно представлява институционален интерес, това е забележително увеличение от почти нулевите институционални инвестиции през 2016 г.
Ако настроенията останат непроменени, това означава, че институционалните инвеститори могат да нараснат с до 18% през следващите пет години. Освен това почти половината от институционалните инвеститори (47%) смятат, че цифровите активи имат място в инвестиционните им портфейли.
Данните показват, че институционалният интерес към Биткойн и крипто пазара като цяло се увеличава. Както каза Том Джесъп, президент на Fidelity Digital Assets, крипто подразделението на фирмата:
Видяхме съзряване на интереса към цифровите активи от ранните потребители, като крипто хедж фондовете, към традиционните институционални инвеститори като семейни офиси и дарения. Повече институционални инвеститори се ангажират с цифрови активи, директно или чрез доставчици на услуги, тъй като потенциалното въздействие на блокчейн технологията на финансовите пазари – нови и стари – става все по-очевидно
От различните начини за инвестиране, проучването показва, че институциите предпочитат (72%) да купуват инвестиционни продукти, които притежават или представляват цифрови активи, като например фючърси.
В същото време закупуването на криптовалута директно или покупката на акции в компании, свързани с цифрови активи, са били добра идея за повече от половината от анкетираните (57%).
Джесъп продължи да изяснява как нараства интересът сред институциите:
Инвестиции в сектора продължават със здравословни темпове, допълнени от нарастващия брой предлагания на секюрити токени (STOs), а глобалната регулаторна среда остава предпазливо конструктивна. Друга индикация за нарастваща екосистема около цифровите активи е високата транзакционна активност на Биткойн блокчейна. Институциите са по-наясно с това развитие сега, отколкото преди шест или дванадесет месеца, което е положителен знак за продължителния интерес и осиновяването.
Липсата на лесно достъпни решения за попечителство означава, че институционалните инвеститори или трябва да поемат прекомерен риск чрез самостоятелно задържане или да се откажат от инвестиране в крипто.
Според проучването 18% от респондентите ползват попечителски услуги на трети страни, 13% са самостоятелни държатели, а 6% използват обмен.
Това е един от въпросите, които Fidelity Digital Assets възнамерява да реши като институционален попечител. Според Бялата книга на фирмата самоосигуряването за институции не е осезаемо поради регламентите и правните задължения, към които трябва да се придържат големите финансови институции. В резултат на това самостоятелното задържане чрез хардуерни портфейли не е приложим вариант за много от тези инвеститори.
От различните видове институционални инвеститори, финансовите съветници и семейните офиси най-вероятно ще бъдат най-възприемчиви към крипто, като около три четвърти от двете групи заявяват, че позитивно разглеждат характеристиките на цифровите активи.
Настроенията за криптовалутите не бяха изцяло положителни. Респондентите посочиха нестабилността на цените, липсата на регулаторна яснота и “липсата на фундаменти“ като пречки за инвестициите.
Изглежда обаче, че с нарастването на инфраструктурата и осведомеността в сектора също се правят и институционални инвестиции. Тенденцията изглежда едва ли ще се промени драстично.
Седем големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Bank of America, очакват златото да достигне нови върхове до 2025 г.
Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).
Кредиторите на FTX в еврозоната ще получат плащания в евро въз основа на цените при затваряне на пазара през 2022 г., плюс такси за обработка в размер до 30%.
Анатолий Яковенко, главен изпълнителен директор и съосновател на „Solana“, открито отправи критики към администрацията на Байдън, особено по отношение на неуспеха ѝ да насърчи създаването на работни места.