Председателят на Федералния резерв (Фед), Джером Пауъл публично призна, че неговият регулатор е бил изненадан от внезапния срив на Silicon Valley Bank (SVB), въпреки че е отговарял за надзора ѝ.
На пресконференция след заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар на 22 март Пауъл призна необходимостта от вътрешно разследване на събитията около фалита на SVB, заявявайки, че „трябва да установим какво се е объркало тук“.
На 13 март Федералният резерв започна вътрешно разследване, ръководено от заместник-председателя Майкъл Бар, за да проучи как Фед е упражнявал надзор и е регулирал SVB. Пауъл потвърди, че Бар ще даде показания през следващата седмица, добавяйки, че прегледът на надзора и регулирането продължава.
Сривът на SVB се свързва с последователните повишения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, целящи ограничаване на инфлацията, за които се смята, че са намалили стойността на дългосрочните облигации, които SVB е закупила при почти нулеви лихвени проценти.
Когато банката обяви загуба от $1.8 милиарда след данъчно облагане и план за набиране на $2.25 милиарда, пазарът изпадна в паника, която доведе до намаляване на пазарната ѝ капитализация с $160 милиарда в рамките на 24 часа.
Въпреки че главният изпълнителен директор на SVB, Грег Бекер призова инвеститорите да запазят спокойствие и да избегнат паниката, вложителите започнаха масово да искат да изтеглят средства си, което доведе до масово изтегляне на депозити от банката (bank run). Федералната комисия за застраховане на депозитите (FDIC) се намеси на 10 март, вземайки контрола над SVB, за да помогне на вложителите да получат достъп до средствата си. Освен това бяха въведени извънредни мерки за гарантиране на всички депозити в SVB.
Коментарите на Пауъл за SVB идват в момент, в който Управлението за федерален резерв обяви увеличение на лихвените проценти с 25 базисни пункта.
Този ход разочарова американския сенатор Елизабет Уорън, която критикува регулаторния подход на Пауъл към големите банки в САЩ през последните пет години. Тя смята, че това е допринесло за неотдавнашната банкова криза.
В скорошно интервю за CNN американският сенатор Елизабет Уорън изрази недоволството си от председателя на Федералния резерв, Джером Пауъл за непрекъснатото повишаване на лихвените проценти, което доведе до девет поредни повишения и лихвен процент от 5%.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор прогнозира корекция – ето неговите цели
Уорън смята, че действията на Пауъл са рисковани и могат да тласнат икономиката към рецесия, заявявайки, че съвременната икономика никога досега не е виждала повишения с такава скорост.
Освен това тя приписа неотдавнашната банкова криза на „слабия“ регулаторен подход на Пауъл към големите банки в САЩ през последните пет години. Уорън твърди, че е предвидила последиците от подобно отслабване. Според нея то ще доведе до поемане на прекомерен риск от страна на банките с цел натрупване на краткосрочни печалби, възнаграждаване с огромни бонуси и заплати, както и до потенциална експлозия на някои банки.
Уорън смята, че прогнозата ѝ се е сбъднала по времето на Пауъл и той е „опасен човек за този пост“.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.