Европейската комисия призовава специалисти по финансови услуги да преценят потенциалното въвеждане на дигитално евро.
В съобщение във вторник Генералната дирекция за финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари на Европейската комисия заяви, че ще подготвя оценка на дигиталната валута на централната банка въз основа на очакваното въздействие върху доставчиците на финансови услуги, потребителите на дребно и търговските камари.
Комисията ще се консултира със специалисти от индустрията по въпроси, свързани с дигиталното евро, включително международните плащания, неприкосновеността на личния живот, въздействието върху финансовия сектор и финансовата стабилност, случаите на използване заедно с плащанията в брой и правилата за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
„За да се използва дигиталното евро като единна валута, едновременно с евробанкноти и монети, това ще изисква регламент от съзаконодателя, по предложение на комисията„, се казва в документа за консултация.
„Освен това може да са необходими допълнителни законодателни корекции на настоящата законодателна рамка на ЕС, за да се приспособи към дигиталното евро и евентуално към дигиталните валути, емитирани от централните банки на държави-членки извън еврозоната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Повече от три четвърти от централните банки обмислят издаването на CBDC
We just launched a consultation on the digital euro – a digitalised form of central bank money available to all as a complement to cash.
What are your expectations for a #DigitalEuro? #EUHaveYourSay by 14 June!
— European Commission (@EU_Commission) April 5, 2022
Консултациите по дигиталното евро ще допълнят тези, проведени от Европейската централна банка, която наскоро публикува констатации от фокус групи, възложени през септември 2021 г. Обратната връзка от широката общественост и търговците предполага, че потенциалното въвеждане на дигитално евро може да се възползва от случаи на употреба както онлайн, така и във физически търговски обекти. Европейската комисия ще приема отговори до 14-ти юни.
Мейрид МакГинес, финансовият ръководител на Европейската комисия, каза през февруари, че законодателство за дигиталното евро ще бъде предложено някъде през 2023 г.
Европейската централна банка проучва развитието на дигитално евро, тъй като интересът към дигиталните валути на централните банки изглежда расте в световен мащаб. Консултация на ЕЦБ от октомври 2020 г. до януари 2021 г. установи, че дигиталното евро може да помогне за понижаване на лихвените проценти, да ускори процесите на транзакции и да намали използването на пари в брой.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.