Начало » Повече от три четвърти от централните банки обмислят издаването на CBDC

Повече от три четвърти от централните банки обмислят издаването на CBDC

05.04.2022 19:45 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Повече от три четвърти от централните банки обмислят издаването на CBDC

Повече от 80% от централните банки се интересуват от въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC) или вече са го направили, според проучване, проведено от счетоводна къща PwC.

Вторият годишен доклад Global CBDC Index, публикуван в понеделник, измерва прогреса на централните банки при внедряването на собствена дигитална валута. Докладът включва и преглед на стабилните монети за първи път.

Хайдн Джоунс, специалист по блокчейн и крипто в PwC UK, заяви в доклада, че „над 80% от централните банки обмислят да пуснат CBDC или вече са го направили“.

Докладът класира както CBDC на дребно, тези, които се издават за използване от широката общественост, така и CBDC на едро за използване от финансови институции, които си държат парите в централната банка.

CBDC на дребно са достигнали по-високо ниво на прогрес в сравнение с алтернативите за институционални инвеститори, според доклада. Нигерийската „еНаира“ (или електронна наира) например получи оценка от 95 (от общо 100), което я отбелязва като най-развитата както в категориите за търговия на дребно, така и за едро.

Също така за отбелязване в категорията за търговия на дребно бяха Бахамските острови, първата страна, пуснала някога CBDC – ‘пясъчния долар’. Ямайският Jam-Dex е планиран за стартиране тази година, а Тайланд направи списъка за разработването и тестването на CBDC, обявен миналия август.

Тайланд и Хонг Конг оглавиха категорията на едро за съвместния си проект mBridge, фокусиран върху трансграничните плащания. Сингапур и Франция също се класираха високо за продължаващото си проучване на CBDC проекти.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ
Големите инвеститори бележат значителна активност в последните две седмици

Джоунс коментира и нивото на зрялост и готовност, на което централните банки по света са в момента. Той каза:

Страните са на различни нива на зрялост що се отнася до CBDC и всяка страна има различни мотивиращи фактори. Увеличаването на финансовото приобщаване, улесняването на трансграничните плащания и контролирането на финансовата престъпност са фактори, които влизат в действие. Очакваме проучванията, тестването и внедряването на CBDC да се засилят през 2022 г.

Докладът предоставя преглед на първите десет обвързани с щатски долара стабилни монети по пазарна капитализация и обсъжда как функционират и от какво са подкрепени.

Той отбеляза, че стейбълкойните са се превърнали в „неразделна част от крипто екосистемата“ и е „невъзможно“ за който и да е фонд или институция „да бъде активен в крипто, без да използва стабилни монети“.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Беларус настоява да въведе дигиталната рубла, за да избегне глобалния финансов натиск

Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.

20.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Avalanche ще революционизира традиционните финанси, твърди експерт

Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.

14.04.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

CBDC: ОАЕ обяви кога ще стартира своя дигитален дирхам

Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).

31.03.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple с ново партньорство за революционизиране на трансграничните плащания

Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.

27.03.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.