Цената на Биткойн отбеляза значителен спад от историческия си връх, като не успя да поддържа инерцията и проби под ключовите нива на подкрепа около $68,300 и $63,400 преди отново да се върне над $64,000 към 19 април.
Прогнозите на експертите сочеха потенциален спад под $60,000, като се очакваше период на консолидация преди евентуално възходящо рали след халввинга на Биткойн.
1. Изтичане на валидността на Биткойн опциите
Преди очакваното халвинг събитие на Биткойн на 20 април, в петък изтича срокът на валидност на значителна част от Биткойн и Етериум опциите на обща стойност над $2 милиарда. Интересното е, че значителна част от опциите за Биткойн са готови да изтичат на 26 април, на обща стойност над $5.5 милиарда. Това предполага високи шансове Биткойн да се търгува под $60,000 след халвинга, което ще засили волатилността на пазара.
2. Исторически модел на Биткойн
В исторически план пазарът на Биткойн е бил свидетел на разпродажба преди халвинга, подобна на предишни събития, свързани с халвинга, обикновено последвана от период на консолидация преди значителен ръст на цените. Някои анализатори обаче очакват низходяща тенденция през второто и третото тримесечие, която отчасти се дължи на увеличените разходи за добив и последващия натиск за продажби от страна на миньорите. Въпреки това дългосрочните ценови цели за Биткойн и Етериум остават оптимистични.
3. Забавяне на намаляването на лихвените проценти от страна на ФЕД и несигурност на макроравнище
Позицията на Федералния резерв по отношение на намаляването на лихвените проценти, повлияна от данните за инфлацията и устойчивостта на икономиката, оказва влияние както върху пазарите на акции, така и върху пазарите на криптовалути.
Спекулациите, свързани с намаляването на лихвените проценти, оказаха влияние върху пазарните нагласи, като последните данни за инфлацията предизвикаха колебания в цените на BTC. Анализаторите предвиждат потенциален спад в цената на флагманската криптовалута, повлиян от данните за индекса на потребителските цени и макроикономическата несигурност.
4. Напрежение между Иран и Израел
Ескалиращото напрежение между Иран и Израел доведе до значителни ликвидации на крипто пазара, което породи спад в глобалната капитализация на крипто пазара. Геополитическите събития, съчетани с повишаването на индекса на щатския долар и доходността на държавните облигации, допринесоха за спада на цената на Биткойн.
5. Изтичане на средства от ETF BTC
Спот ETF-ите на Биткойн станаха свидетели на последователни отливи, което може да е сигнал за намаляващ институционален интерес и дейности, свързани с данъчното облагане в САЩ. Изтичането от Grayscale GBTC и други Биткойн ETF показва отслабване на инвеститорското доверие в краткосрочен план.
6. Изтичане на средства от банките поради края на BTFP
Прекратяването на Програмата за срочно финансиране на банките (BTFP) породи опасения за ликвидността в банковия сектор, което може да доведе до повторение на масовите тегления на банкови депозити в миналото. Липсата на постоянна ликвидност поради прекратяването на BTFP може да има краткосрочни негативни последици за пазарите.
Базираната в Сингапур компания за изкуствен интелект Genius Group се сблъска с юридическа пречка в плановете си да разшири своята Биткойн хазна.
Позицията на Биткойн в близост до границата от $80,000 остава несигурна, тъй като неотдавнашните пазарни сътресения оказаха натиск върху цената.
Крипто пазарът отново е пълен със спекулации за следващия алткойн сезон, но мненията остават разнопосочни.
Крипто анализаторът „Crypto Capo” вярва, че Биткойн може да е на ръба на значително възходящо движение въпреки скорошния си спад.