Брайън Армстронг, съосновател на най-голямата американска крипто борса Coinbase, се превърна в значима фигура в крипто индустрията.
Въпреки предизвикателствата като забавяне на индустрията и финансови загуби, Coinbase остава ключов играч, след като други големи компании за дигитални активи се сблъскаха с фалити и регулаторни репресии.
Под ръководството на Армстронг Coinbase разшири дейността си в световен мащаб, диверсифицира продуктовите си предложения и установи партньорства с мениджъри на активи от Уолстрийт, за да намали зависимостта си от приходите от търговия с криптовалути. По-специално, Coinbase служи като попечител на осем спотови борсово търгувани фонда (ETF) за Биткойн, които наскоро започнаха да се търгуват.
Армстронг активно оспорва опитите на американските регулаторни органи да регулират крипто индустрията. През юни Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) заведе дело срещу Coinbase, в което се твърди, че предлага и листва нерегистрирани ценни книжа.
Сега Coinbase иска да отхвърли иска, като се аргументира с по-ясни регулаторни насоки за крипто индустрията. Правните експерти обаче предполагат, че молбата за отхвърляне на иска е малко вероятно да успее.
Ако искът продължи, Coinbase може да се изправи пред продължителна съдебна битка, която може да продължи до 2025 г. Загубата на делото може да доведе до регулаторни действия, които потенциално да наложат разделяне на бизнес сегментите ѝ и изваждане от списъка на определени токени, което ще засегне около една трета от приходите ѝ.
Coinbase се стреми да диверсифицира своите потоци от приходи и да разшири дейността си в международен план, предвид финансовите си затруднения след спада на крипто пазара.
Бизнесът на компанията, свързан с попечителски такси, който генерира около $50 милиона приходи за първите три тримесечия на 2023 г., е изправен пред предизвикателства поради войната за такси сред мениджърите на активи, предлагащи нови спот Биткойн ETF-и.
Въпреки тези предизвикателства вълнението около ETF-ите допринесе за възраждането на цените на Биткойн. Акциите на Coinbase също отбелязаха значителен ръст през изминалата година. Армстронг активно се включи в лобистки усилия, като похарчи милиони за пропагандиране на ясни крипто регламенти и привлече подкрепата на влиятелни фигури, включително бивши законодатели.
Някои наблюдатели на индустрията смятат, че Армстронг запълва празнотата, оставена от други лидери на индустрията, които се сблъскаха с правни проблеми, като Сам Банкман-Фрийд и Чанпен Джао.
За разлика от колегите си, Армстронг не е посочен лично в съдебното дело на SEC срещу Coinbase. Освен това според мнозина Армстронг е заел по-публична позиция в защита на доверието в крипто индустрията и регулаторната яснота.
Според Алесия Хаас, главен финансов директор на компанията, докато се разгръща правната битка със SEC, Coinbase остава фокусирана върху подготовката за различни сценарии и инвестирането в бъдещето си.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.