Когато в понеделник Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) подаде федерален иск срещу крипто инфлуенсъра Ян Балина.
Поводът за иска е това, че не е регистрирал криптовалута като ценна книга, преди да стартира първоначално предлагане на монети (ICO) през 2018 г. Първоначално случаят не изпъкваше: от години SEC подава граждански искове срещу физически лица и организации за провеждане на нерегистрирани кампании за първична продажба.
След това наблюдателите внимателно се зачетоха в дребния шрифт.
Чак в 69-ия параграф на иска, SEC заявява, че има право да съди Балина не само защото случаят му се отнася до транзакции, извършени в Съединените щати, но и защото по същество цялата мрежа Етериум попада под юрисдикцията на правителството на САЩ.
There it is
The supermassive black hole sized bad take at the heart of the Balina filing
h/t @LordBogdanoff https://t.co/ZopOGQchU4 pic.twitter.com/ucn5sZkK5b
— laurence (new york variant) (@functi0nZer0) September 19, 2022
В жалбата си регулаторът отбелязва, че изпратеният на Балина ETH е „валидиран от мрежа от възли на блокчейна на Етериум, които са разположени по-гъсто в САЩ, отколкото в която и да е друга държава“.
След това SEC заключава:
В резултат на това тези транзакции са извършени в Съединените щати.
Изглежда, че SEC предполага, че тъй като в момента в Съединените щати работят повече от валидиращите възли на Етериум, отколкото в която и да е друга държава, всички транзакции с ETH в световен мащаб следва да се считат за транзакции с американски произход.
Понастоящем 45.85% от всички възли на Етериум работят от Съединените щати, според данни от Etherscan. За сравнение, втората по големина гъстота на възлите е в Германия – само 19%.
„Това дава възможност на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) да охарактеризира правенето на бизнес в блокчейна на Етериум като правене на бизнес на американска борса за ценни книжа“, заяви професорът по право от университета в Кентъки Брайън Файър.
Което, от гледна точка на тяхната регулаторна перспектива, е удобно. Това прави нещата много по-прости.
Ако SEC успее да класифицира дейността в Етериум като подобна на тази на американска борса за ценни книжа, това даде право на регулаторният орган да претендира за юрисдикция върху цялата дейност в привидно децентрализираната мрежа.
Подобно развитие на събитията би представлявало значителна ескалация на ролята на SEC в надзора както на Етериум, конкретно – където се извършва по-голямата част от дейността на NFT и DeFi, така и на крипто като цяло.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн може да помогне на САЩ да създаде „икономически бум“
Файър отбеляза, че езикът на днешната жалба няма правна тежест, а поради естеството на иска на SEC срещу Балина е малко вероятно съдът по това дело да вземе отношение по този конкретен въпрос.
„Мисля, че те може би се опитват да представят своето виждане за това какво е Етериум и как работи той, в съдебната екосистема“, каза професорът по право.
Това е SEC, която казва: „Цялата тази съвкупност от финансови дейности е в обхвата на нещата, които регулираме, и следователно ще регулираме всичко това.
Файър смята, че подобна пълнокръвна претенция за юрисдикция над цялата екосистема на Етериум е безпрецедентна.
„За пръв път виждам SEC наистина да излага как разбира функционирането на екосистемата Етериум и защо смята, че тя попада в обхвата на това, което SEC регулира“, каза той.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.