Когато в понеделник Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) подаде федерален иск срещу крипто инфлуенсъра Ян Балина.
Поводът за иска е това, че не е регистрирал криптовалута като ценна книга, преди да стартира първоначално предлагане на монети (ICO) през 2018 г. Първоначално случаят не изпъкваше: от години SEC подава граждански искове срещу физически лица и организации за провеждане на нерегистрирани кампании за първична продажба.
След това наблюдателите внимателно се зачетоха в дребния шрифт.
Чак в 69-ия параграф на иска, SEC заявява, че има право да съди Балина не само защото случаят му се отнася до транзакции, извършени в Съединените щати, но и защото по същество цялата мрежа Етериум попада под юрисдикцията на правителството на САЩ.
There it is
The supermassive black hole sized bad take at the heart of the Balina filing
h/t @LordBogdanoff https://t.co/ZopOGQchU4 pic.twitter.com/ucn5sZkK5b
— laurence (new york variant) (@functi0nZer0) September 19, 2022
В жалбата си регулаторът отбелязва, че изпратеният на Балина ETH е „валидиран от мрежа от възли на блокчейна на Етериум, които са разположени по-гъсто в САЩ, отколкото в която и да е друга държава“.
След това SEC заключава:
В резултат на това тези транзакции са извършени в Съединените щати.
Изглежда, че SEC предполага, че тъй като в момента в Съединените щати работят повече от валидиращите възли на Етериум, отколкото в която и да е друга държава, всички транзакции с ETH в световен мащаб следва да се считат за транзакции с американски произход.
Понастоящем 45.85% от всички възли на Етериум работят от Съединените щати, според данни от Etherscan. За сравнение, втората по големина гъстота на възлите е в Германия – само 19%.
„Това дава възможност на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) да охарактеризира правенето на бизнес в блокчейна на Етериум като правене на бизнес на американска борса за ценни книжа“, заяви професорът по право от университета в Кентъки Брайън Файър.
Което, от гледна точка на тяхната регулаторна перспектива, е удобно. Това прави нещата много по-прости.
Ако SEC успее да класифицира дейността в Етериум като подобна на тази на американска борса за ценни книжа, това даде право на регулаторният орган да претендира за юрисдикция върху цялата дейност в привидно децентрализираната мрежа.
Подобно развитие на събитията би представлявало значителна ескалация на ролята на SEC в надзора както на Етериум, конкретно – където се извършва по-голямата част от дейността на NFT и DeFi, така и на крипто като цяло.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн може да помогне на САЩ да създаде „икономически бум“
Файър отбеляза, че езикът на днешната жалба няма правна тежест, а поради естеството на иска на SEC срещу Балина е малко вероятно съдът по това дело да вземе отношение по този конкретен въпрос.
„Мисля, че те може би се опитват да представят своето виждане за това какво е Етериум и как работи той, в съдебната екосистема“, каза професорът по право.
Това е SEC, която казва: „Цялата тази съвкупност от финансови дейности е в обхвата на нещата, които регулираме, и следователно ще регулираме всичко това.
Файър смята, че подобна пълнокръвна претенция за юрисдикция над цялата екосистема на Етериум е безпрецедентна.
„За пръв път виждам SEC наистина да излага как разбира функционирането на екосистемата Етериум и защо смята, че тя попада в обхвата на това, което SEC регулира“, каза той.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) направи забележителна стъпка в сектора на криптовалутите, като организира първата по рода си кръгла маса, посветена на регулациите на дигиталните активи.
Германският финансов регулатор BaFin се намеси, за да попречи на Ethena GmbH, дъщерно дружество на базираната във Франкфурт Ethena Labs, да предлага публично своята обвързана с американския долар стабилна монета USDe.
Лейбъристкото правителство на Австралия представи нов набор от правила, целящи да регулират крипто сектора, като включат платформи като борси и попечителски услуги в обхвата на съществуващите финансови разпоредби.
Южна Корея засилва репресиите си срещу чуждестранни крипто борси, работещи без надлежна регистрация, като се насочва към платформи като KuCoin, BitMEX, CoinW, Bitunix и KCEX.