Европейският съюз е на прага на значителна финансова трансформация, тъй като обмисля включването на крипто активи в своята рамка за инвестиционните фондове на стойност $12.88 трилиона, известна като Предприятия за колективно инвестиране в прехвърляеми ценни книжа (UCITS).
Този смел ход има потенциала да преобрази инвестиционния пейзаж в Европа и може дори да надмине мащаба на спот Биткойн ETF фондовете, търгувани в САЩ.
Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA), започна цялостен преглед, насочен към разширяване на допустимите активи в UCITS, така че да включват криптовалутите. В рамките на този преглед се търси информация от заинтересованите страни в сектора, за да се оценят рисковете и ползите, свързани с включването на крипто активите.
Моментът на проактивната позиция на ESMA е важен, като се има предвид постепенното усвояване на криптовалутите от финансовите пазари в световен мащаб. Скорошните одобрения на Биткойн ETF в САЩ и Хонконг показват нарастваща тенденция за ангажиране на традиционните финансови субекти с крипто активи. ETF-ите, стартирани от BlackRock и Grayscale, привлякоха сериозни постъпления, което доведе до покачване на цените на Биткойн в началото на 2024 г.
Действащите правила, уреждащи дейността на UCITS, създадени през 2007 г., остават непроменени въпреки развиващия се пейзаж на финансовите инструменти. Според Европейския орган за ценни книжа и пазари това е довело до различни тълкувания и практики на пазара, което може да породи опасения относно защитата на инвеститорите.
За разлика от САЩ, където ETF-ите обикновено се фокусират върху конкретни активи и изискват индивидуални одобрения, UCITS фондовете потенциално биха могли да обхванат множество криптовалути, без да е необходимо да се издават отделни разрешения.
Очаква се притокът на средства към капиталови активи в рамките на UCITS, който понастоящем възлиза на над €5 трилиона от общо €12.4 трилиона, да окаже значително въздействие върху динамиката на крипто пазара.
Интегрирането на крипто активите, обаче е свързано с няколко предизвикателства, особено по отношение на попечителството. Крипто активите изискват специализирани споразумения за съхранение, които може да са в противоречие със съществуващите разпоредби за традиционните фондови депозитари. За да се справи с тези опасения, ЕС активно разработва регламента за пазарите на крипт оактиви (MiCA), който да установи строги правила за обособяване и съхранение на активите.
ESMA подчерта значението на обратната връзка със заинтересованите страни в този процес и се стреми да съгласува всички актуализации на политиката с основната цел, която е защита на инвеститорите. Текущият преглед, отворен за коментари до 7 август 2024 г., ще определи дали криптовалутите отговарят на строгите критерии за допустимост на UCITS.
Освен това усилията на Европейския орган за ценни книжа и пазари за разширяване на класовете активи и стандартизиране на определенията имат за цел да осигурят обединяване на финансовия пейзаж в ЕС.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.