Начало » Регулации » ЕС обмисля да включи криптовалути в своите фондове на стойност близо $13 трилиона

ЕС обмисля да включи криптовалути в своите фондове на стойност близо $13 трилиона

09.05.2024 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ЕС обмисля да включи криптовалути в своите фондове на стойност близо $13 трилиона

Европейският съюз е на прага на значителна финансова трансформация, тъй като обмисля включването на крипто активи в своята рамка за инвестиционните фондове на стойност $12.88 трилиона, известна като Предприятия за колективно инвестиране в прехвърляеми ценни книжа (UCITS).

Този смел ход има потенциала да преобрази инвестиционния пейзаж в Европа и може дори да надмине мащаба на спот Биткойн ETF фондовете, търгувани в САЩ.

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA), започна цялостен преглед, насочен към разширяване на допустимите активи в UCITS, така че да включват криптовалутите. В рамките на този преглед се търси информация от заинтересованите страни в сектора, за да се оценят рисковете и ползите, свързани с включването на крипто активите.

Моментът на проактивната позиция на ESMA е важен, като се има предвид постепенното усвояване на криптовалутите от финансовите пазари в световен мащаб. Скорошните одобрения на Биткойн ETF в САЩ и Хонконг показват нарастваща тенденция за ангажиране на традиционните финансови субекти с крипто активи. ETF-ите, стартирани от BlackRock и Grayscale, привлякоха сериозни постъпления, което доведе до покачване на цените на Биткойн в началото на 2024 г.

Действащите правила, уреждащи дейността на UCITS, създадени през 2007 г., остават непроменени въпреки развиващия се пейзаж на финансовите инструменти. Според Европейския орган за ценни книжа и пазари това е довело до различни тълкувания и практики на пазара, което може да породи опасения относно защитата на инвеститорите.

За разлика от САЩ, където ETF-ите обикновено се фокусират върху конкретни активи и изискват индивидуални одобрения, UCITS фондовете потенциално биха могли да обхванат множество криптовалути, без да е необходимо да се издават отделни разрешения.

Очаква се притокът на средства към капиталови активи в рамките на UCITS, който понастоящем възлиза на над €5 трилиона от общо €12.4 трилиона, да окаже значително въздействие върху динамиката на крипто пазара.

Интегрирането на крипто активите, обаче е свързано с няколко предизвикателства, особено по отношение на попечителството. Крипто активите изискват специализирани споразумения за съхранение, които може да са в противоречие със съществуващите разпоредби за традиционните фондови депозитари. За да се справи с тези опасения, ЕС активно разработва регламента за пазарите на крипт оактиви (MiCA), който да установи строги правила за обособяване и съхранение на активите.

ESMA подчерта значението на обратната връзка със заинтересованите страни в този процес и се стреми да съгласува всички актуализации на политиката с основната цел, която е защита на инвеститорите. Текущият преглед, отворен за коментари до 7 август 2024 г., ще определи дали криптовалутите отговарят на строгите критерии за допустимост на UCITS.

Освен това усилията на Европейския орган за ценни книжа и пазари за разширяване на класовете активи и стандартизиране на определенията имат за цел да осигурят обединяване на финансовия пейзаж в ЕС.

Александър работи от три години в крипто индустрията, като през това време се утвърждава с активното си участие в следенето на пазарната динамика и технологичните иновации. Интересът му към криптовалутите и новите технологии не е просто професионален ангажимент, а дълбока лична страст. Той ежедневно следи новините в сектора, анализира тенденции и се вълнува от всяка нова стъпка в развитието на блокчейн решенията. Ентусиазмът му го води към непрекъснато учене и споделяне на знания, като вижда бъдещето в дигиталните финанси и ролята им в глобалната трансформация.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Нигерия стимулира стабилните монети с нова регулаторна визия

Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.

26.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Южна Корея призовава мениджърите на активи да ограничат експозицията към крипто акции

Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.

23.07.2025 16:25 2 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC отмени одобрението на Bitwise ETF само няколко часа след зелената светлина

С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.

23.07.2025 10:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Републиканците в Сената представят нов законопроект за крипто пазара

Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.

22.07.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.