Европейският съвет обяви осмия пакет от санкции срещу Русия. С новия пакет се затягат съществуващите забрани за криптоактиви, като се забраняват всички портфейли, сметки и попечителски услуги за криптоактиви на граждани, физически и юридически лица в Русия.
Той забранява и други услуги, включително ИТ консултации, правни консултации, архитектурни и инженерни услуги за руското правителство и субекти.
На 6 октомври Европейският съвет на ЕС одобри осмия пакет от санкции срещу Русия заради агресията на страната в Украйна. Новите санкции срещу Русия включват пълна забрана на всички крипто портфейли, сметки и попечителски услуги, предлагани на руснаци, както и на физически или юридически лица в Русия.
Преди това ЕС разрешаваше на руснаците да имат крипто инвестиции в размер до 10,000 евро в портфейли, сметки и доставчици на услуги за попечителство на криптовалути. С новите санкции обаче се забранява достъпът до всички крипто услуги.
Съществуващите забрани за криптоактиви бяха затегнати, като се забраняват всички крипто портфейли, сметки или услуги за попечителство на криптоактиви, независимо от размера на портфейла.
Новите санкции разширяват забраната за услуги, включително ИТ консултации, правни консултации, архитектурни и инженерни услуги, предоставяни на правителството на Русия или на юридически лица в Русия. Съветът смята, че това допълнително ще отслаби военните и промишлените компоненти на Русия, което потенциално може да забави агресията ѝ срещу Украйна.
Другите санкции в пакета включват нови ограничения за износ и внос, прилагане на ограничението за цените на петрола на Г-7 и ограничения върху държавните предприятия. Освен това бяха наложени санкции на допълнителни олигарси, висши военни служители и пропагандисти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Grayscale започват да копаят Биткойн (BTC)
ЕС продължава да гарантира, че санкциите му няма да се отразят на износа на енергия и [храни] от Русия за трети държави.
Руско-украинската война тласна инфлацията към нови върхове, тъй като цените на енергията и суровините скочиха до рекордни нива. В резултат на това крипто пазарът и световният пазар на акции бяха подложени на натиск, като цените паднаха сериозно ниско.
Водещите криптовалути Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) са се понижили с над 60% от началото на годината. Цените на BTC и ETH се търгуват съответно на $19,990 и $1,358. Междувременно, Русия изглежда скоро ще легализира криптовалутите и добива на криптовалути.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.