Появиха се нови подробности относно търговията с вътрешна информация в платформата за кредитиране на криптовалути Voyager Digital месеци преди неотдавнашното обявяване в несъстоятелност, в резултат на което потребителите загубиха инвестициите си.
По-специално, главният изпълнителен директор на закъсалата компания Стивън Ерлих, според съобщенията, е спечелил над $30 милиона от продажба на акциите на Voyager в различни сделки, когато цената почти достигна своя връх в началото на миналата година, съобщи CNBC на 3 август.
Документацията показва, че Ерлих и неговите ООД в Делауеър са продали почти 1.9 милиона акции между 9 февруари 2021 г. и 31 март 2021 г. Продажбата е била сегментирана в 11 отделни сделки на обща стойност $31 милиона.
Забележително е, че в документите на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) се посочва, че трите най-големи превода включват 1.4 милиона акции на стойност почти $19 милиона.
След продажбата акциите на Voyager достигнаха най-високата си стойност от $29.86 само една седмица след последната продажба на Ерлих на 5 април 2021 г. Интересно е, че три седмици по-късно акциите на Voyager бяха с 41% под рекордния връх.
Освен това на 31 декември 2021 г. Voyager обяви приемането на планове за автоматично освобождаване от ценни книжа (ADSP) за Ерлих и друг ръководител. По-късно обаче планът бе отменен на 20 януари 2022 г., преди да бъдат осъществени каквито и да било сделки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Разследват крипто борсата WazirX за предполагаемо пране на пари
Новото разкритие се появи само няколко седмици след като компанията подаде молба за обявяване в несъстоятелност, позовавайки се на последиците от срива на пазара на криптовалути.
Преди да изпадне в неплатежоспособност, Voyager разкри, че хедж фондът Three Arrows Capital не е изпълнил задълженията си по заем в размер на $650 милиона, който компанията е отпуснала, използвайки клиентски активи. Забележително е, че Three Arrows също подаде молба за защита от фалит.
Струва си да се отбележи, че Voyager е уверила клиентите, че средствата им ще бъдат достъпни. Въпреки това компанията прибягна до замразяване на тегленията.
„Това беше изключително трудно решение, но ние вярваме, че то е правилно предвид настоящите пазарни условия„, заяви Ерлих.
Освен Voyager и Three Arrows Capital, платформата за крипто кредитиране Celsius също подаде молба за обявяване в несъстоятелност, след като сподели за предизвикателства с ликвидността. Вследствие на това Celsius също замрази тегленията на клиенти, въпреки че даде уверения за възобновяване на нормалните операции.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.