Появиха се нови подробности относно търговията с вътрешна информация в платформата за кредитиране на криптовалути Voyager Digital месеци преди неотдавнашното обявяване в несъстоятелност, в резултат на което потребителите загубиха инвестициите си.
По-специално, главният изпълнителен директор на закъсалата компания Стивън Ерлих, според съобщенията, е спечелил над $30 милиона от продажба на акциите на Voyager в различни сделки, когато цената почти достигна своя връх в началото на миналата година, съобщи CNBC на 3 август.
Документацията показва, че Ерлих и неговите ООД в Делауеър са продали почти 1.9 милиона акции между 9 февруари 2021 г. и 31 март 2021 г. Продажбата е била сегментирана в 11 отделни сделки на обща стойност $31 милиона.
Забележително е, че в документите на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) се посочва, че трите най-големи превода включват 1.4 милиона акции на стойност почти $19 милиона.
След продажбата акциите на Voyager достигнаха най-високата си стойност от $29.86 само една седмица след последната продажба на Ерлих на 5 април 2021 г. Интересно е, че три седмици по-късно акциите на Voyager бяха с 41% под рекордния връх.
Освен това на 31 декември 2021 г. Voyager обяви приемането на планове за автоматично освобождаване от ценни книжа (ADSP) за Ерлих и друг ръководител. По-късно обаче планът бе отменен на 20 януари 2022 г., преди да бъдат осъществени каквито и да било сделки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Разследват крипто борсата WazirX за предполагаемо пране на пари
Новото разкритие се появи само няколко седмици след като компанията подаде молба за обявяване в несъстоятелност, позовавайки се на последиците от срива на пазара на криптовалути.
Преди да изпадне в неплатежоспособност, Voyager разкри, че хедж фондът Three Arrows Capital не е изпълнил задълженията си по заем в размер на $650 милиона, който компанията е отпуснала, използвайки клиентски активи. Забележително е, че Three Arrows също подаде молба за защита от фалит.
Струва си да се отбележи, че Voyager е уверила клиентите, че средствата им ще бъдат достъпни. Въпреки това компанията прибягна до замразяване на тегленията.
„Това беше изключително трудно решение, но ние вярваме, че то е правилно предвид настоящите пазарни условия„, заяви Ерлих.
Освен Voyager и Three Arrows Capital, платформата за крипто кредитиране Celsius също подаде молба за обявяване в несъстоятелност, след като сподели за предизвикателства с ликвидността. Вследствие на това Celsius също замрази тегленията на клиенти, въпреки че даде уверения за възобновяване на нормалните операции.
Руски работник, занимаващ се с добив на диаманти, е осъден на седем години затвор с максимална сигурност за предполагаемо предоставяне на финансова подкрепа на въоръжените сили на Украйна чрез транзакции с криптовалута.
Според компанията за блокчейн сигурност Scam Sniffer крипто инвеститорите все по-често стават обект на атаки със зловреден софтуер в Telegram.
Базираната в САЩ адвокатска кантора Burwick Law, известна с фокуса си върху защитата на потребителите на дигитални технологии, обяви правни действия срещу PumpFun – спорна платформа, свързана с пускането на меме монети.
Стабилните монети, които някога се смятаха за надежден актив на крипто пазара, се превърнаха в най-използваната валута за незаконни дейности, като през 2024 г. представляват 63% от всички криминални транзакции, според доклад на Chainalysis за крипто престъпността.