Датският орган за финансов надзор (DFSA) предприема стъпки за премахване на нехостваните портфейли за Биткойн (BTC) като част от актуализираните си насоки за децентрализираното финансиране (DeFi).
Новата позиция на DFSA изисква всички доставчици на крипто услуги, включително разработчиците на интерфейси и мобилни приложения, да работят при строги регулации. Това е в съответствие с предстоящите регулации за пазара на криптоактиви (MiCA), които скоро ще бъдат частично приложени в целия Европейски съюз.
DENMARK TO ABOUT TO BAN BITCOIN WALLETS
We have finally reached this point.
In the latest DeFi guidance of Danish FSA, the regulator goes too far: The guidance tries to capture everything in crypto regulation, including your Bitcoin wallet, using „interface” argument. DFSA says… pic.twitter.com/F7jFuLhNqC
— Mikko Ohtamaa (@moo9000) June 26, 2024
С тези промени крипто борсите и платформите за търговия вече няма да могат да предлагат Биткойн портфейли, DEX интерфейси или други услуги, свързани с крипто, на датските потребители, освен ако не получат регулаторно одобрение в Дания.
Наскоро Европейският банков орган (ЕБО) финализира техническите стандарти в рамките на MiCA, като гарантира, че фирмите в ЕС отговарят на строги финансови изисквания. Те включват корекции на собствените средства, провизии за ликвидност и строги планове за възстановяване на крипто емитенти, със значителни последици за стабилните монети, обвързани с щатския долар.
Някои пазарни анализатори твърдят, че тези нови регулации са прекалено рестриктивни. Микко Охтамаа, който съобщи за въпросната забрана в Дания, предположи, че правилата на MiCA може да целят постепенното премахване на дигиталните активи – мнение, повторено от председателя на SEC Гари Генслер. Охтамаа смята, че тези правила могат ефективно да забранят криптовалутите чрез налагане на прекомерен контрол.
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Хонконг предприе смела стъпка към укрепване на позицията си на глобален център за дигиталните активи чрез въвеждане на регулации, които позволяват на лицензирани крипто борси да предлагат стейкинг услуги.
Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.
Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.