Home

CFTC вероятно ще бъде регулторът на Биткойн и Етериум

03.09.2022 12:01 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
CFTC вероятно ще бъде регулторът на Биткойн и Етериум

Изглежда, че Комисията за търговия със стокови фючърси печели надмощие в битката си за регулиране на трансакциите с криптовалути в САЩ, което потенциално може да претовари персонала и бюджета на агенцията.

Двупартиен законопроект, спонсориран от лидерите на Сенатската комисия по земеделие и внесен през юли, предоставя на CFTC водеща роля в спот търговията с Биткойн (BTC) и Етериум (ETH), които доминират на крипто пазара по стойност. Предишно внесено законодателство на Сената също подчертава ролята на CFTC.

Комисията по ценни книжа и борси (SEC) търси глас поне по отношение на по-малките монети, много от които тя счита за ценни книжа, а не за стоки. Това може да означава, че крипто борсите ще бъдат принудени да се регистрират в SEC като брокери-дилъри, дори ако CFTC получи по-голямата част от отговорността.

Coinbase, водеща борса за криптовалути, заяви пред SEC през юли, че съществуващите правила за регистрация на агенцията ще бъдат обременителни за дигиталните активи. В писмо до комисията тя заяви:

За тези дигитални активи, които са ценни книжа, регистрацията съгласно настоящите правила за много участници на пазара е или невъзможна, или икономически нецелесъобразна предвид свързаните и ненужни тежести, свързани със спазването на правилата.

Изглежда, че крипто индустрията предпочита CFTC, чийто надзор върху установените стокови пазари е по-малко загрижен за защитата на инвеститорите на дребно, отколкото регулациите на SEC за ценни книжа като акциите.

От края на миналата година председателят на CFTC Ростин Бенам се бори за правомощия да регулира спот пазарите на дигитални стоки, при които активите директно сменят собственика си без посредник.

Възможно ли е Бенам да отхапва повече, отколкото може да сдъвче?

„Те не разполагат с достатъчно персонал и ще бъдат напълно претоварени без значително отпускане на ново финансиране от Конгреса“, казва Карол Ван Клиф, която ръководи практиката за блокчейн и крипто в адвокатската кантора Bradley във Вашингтон.

В CFTC работят приблизително 700 души и текущият ѝ бюджет е около $1.47 милиарда годишно, докато SEC има почти 5,000 служители и получава $2.65 милиарда финансиране. Все пак цялото текущо финансиране на двете агенции вече е изчерпано, така че ще трябва да се намерят допълнителни средства.

„SEC може да е три пъти по-голяма от CFTC. Но знаете ли, всичко, което правят, вече идва от техния бюджет, който имат, те имат три пъти повече работа за вършене. Ако Конгресът предостави на CFTC официални правомощия в напълно отделен законодателен акт, ще трябва да й предостави допълнителните средства. Същото важи и за Комисията по ценни книжа и борси“, казва комисарят на CFTC Крис Джанкарло.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Официално обявиха датата за актуализацията на Cardano


Допълнителните средства или бюджетните кредити, необходими за регулирането на крипто, може да не са просто искане от някоя от агенциите поради огромните суми, които може да са необходими за регулирането на индустрията.

Някои от законодателите обаче настояват регулаторите да налагат такси за регулиране на криптовалутите, вместо да търсят бюджетни кредити.

Първият от двата законопроекта на Сената, спонсориран от Кирстен Джилибранд, член на Сенатската комисия по земеделие, и Синтия Лумис, която е член на Банковата комисия, „създава възможности за индустрията да подава директно документи до агенции като CFTC и SEC, но също така позволява на тези агенции да създадат своя собствена структура на таксите, за да осъществят регулирането“, казва източник, запознат със законодателството.

Остава да се види как участниците на пазара ще реагират на това, че ще бъдат задължени да плащат за своето регулиране.

 

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Русия се стреми да класифицира криптовалутите като имущество

Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.

23.02.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

10 стабилни монети получиха одобрение в Европа – Tether не е сред тях

Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).

20.02.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сривът на Libra предизвика призиви за по-строго регулиране на меме криптовалутите

Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.

19.02.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Фед се застъпва за финансовите институции да емитират стабилни монети при ясни правила

Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.

17.02.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.