Цените на петрола се повишиха в петък, подкрепени от обещаващи признаци на търсене от страна на Китай, най-големия вносител на петрол в света.
Този положителен импулс се прояви на фона на ескалиращото напрежение в Близкия изток, като перспективата за прекратяване на огъня между Израел и Хамас изглеждаше все по-далечна.
В подкрепа на повишаването на цените на петрола бе комбинация от фактори, включително спад на пазара на труда в САЩ и по-слаб долар. Освен това неотдавнашните данни, сочещи намаляване на общите запаси от петрол в САЩ, допринесоха за възходящото движение на цените.
Фючърсите на петрола сорт „Brent“ с доставка през юли се повишиха с 0.68% до $84.45 за барел, докато фючърсите на петрола сорт „West Texas Intermediate“ (WTI) се покачиха с 0.62% до $79.98 за барел към момента на писане на статията.
Петролният пазар получи тласък и от допълнителни положителни сигнали за търсенето. Запасите от суров петрол в САЩ намаляха през предходната седмица, което съответства на очакванията за повишено търсене на рафинирани продукти и горива, особено при очакваното нарастване на пътуванията през летния сезон. По подобен начин вносът на петрол в Китай, макар и по-нисък в сравнение с предходния месец, остана на нива, близки до наблюдаваните през миналата година.
Въпреки оптимистичните прогнози за търсенето данните от миналата седмица сочат спад в търсенето на бензин и дизелово гориво в САЩ до най-ниските му нива от началото на Ковид пандемията през 2020 г.
Независимо от това отслабващият долар продължи да подкрепя цените на суровия петрол на фона на продължаващите опасения за състоянието на американския пазар на труда. Тези опасения допълнително подхраниха очакванията, че Федералният резерв ще започне намаляване на лихвените проценти до септември.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.