Банката на Япония обяви, че работи с трите най-големи банки в страната за стартиране на пробна версия на дигитална йена.
Според информацията японската централна банка е започнала да планира експеримент с дигитална валута на централната банка (CBDC) заедно с водещите финансови институции в страната.
Съобщава се, че банката работи с три от най-големите банки в Япония заедно с регионални банки за стартиране на експеримент с дигитална йена, който трябва да започне през 2023 г.
Смята се, че ако всичко върви по план, централната банка ще пусне CBDC през 2026 г. Като част от пробния проект, който ще продължи две години, банката ще си сътрудничи с големите частни финансови институции, за да идентифицира и реши проблемите, които клиентите могат да срещнат при депозити и тегления по традиционните банкови сметки.
Пробният проект ще включва тестване на офлайн функционалността на пилотната CBDC на страната и ще бъде насочен към плащания без използване на интернет.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цената на Етериум скача след нови тестове за тегления на заложените ETH
Решението на Япония за пробния CBDC проект следва много други азиатски държави. Китай беше първата страна, която тръгна по този път и позволи на гражданите си да харчат своите дигитални юани.
Индия също обяви, че е готова да пусне CBDC, наречена дигитална рупия, а неотдавна Австралийската централна банка обяви, че започва изследователски проект за дигитална валута на централната банка, който има за цел да завърши до средата на 2023 г.
Известна руска банка планира да въведе нова международна платежна система, която използва криптовалутни активи, както съобщи наскоро руското издание “Vedomsti”.
Русия активно оформя своя подход към криптовалутите в страната. През април Антон Силуанов, министърът на финансите на Русия обсъди нова платежна система, която ще включва криптовалути.
Според информация от Ясин Елманджра, анализатор в Ark Invest, Съединените щати са изправени пред риска да отстъпят водещата си позиция в глобалната крипто екосистема на няколко държави като Обединените арабски емирства, Южна Корея, Австралия и Швейцария.
Борсово търгуваните фондове (ETF) напоследък набраха значителна популярност, привличайки разнообразни инвеститори, търсещи експозиция към редица активи.