В глобален план на Биткойн и криптовалутите като цяло им липсват ясно обособени регулаторни рамки. Макар и в конкретни държави и градове се прилага определено законодателство за дигиталните активи, в много страни все още няма специализирани закони.
В България също липсват конкнретни закони специализирани за крипто индустрията. След 2018 г. се прилага директива от Европейския съюз, с която криптовалутите се регулират чрез съществуващи закони. Но има съществуващо предложение това да се промени.
Според европейската банкова институция (European Banking Authority) „Виртуална валута е цифровото представяне на стойност, която не се емитира от централна банка или публична институция, нито е непременно свързана с фиатни пари, но се приема от физически лица и юридически лица като платежно средство и може да бъде прехвърляна, съхранявана или търгувана по електронен път“.
Според Европейският банков орган (ЕБО) виртуалната валута е вид нерегламентирани дигитални пари, които не се издават и гарантират от централна банка и които може да действат като средство за разплащане.
Базирайки се на Европейската банкова институция, Националната агенция по приходите (НАП) използва наименованието „виртуални валути“ за криптовалутите. Според НАП, криптовалутите са платежно средство и затова тяхната продажба или замяна трябва да бъде декларирана и данъчно обложена.
НАП облага печалбата от всички виртуални валути, независимо от употребата им – за плащане в игри или при търговци във физическа среда.
В България е задължително да декларирате печалбите от търговия с криптовалути в данъчната си декларация. Независимо от това къде се съхранява или изразходва печалбата, тя трябва да се декларира пред Националната агенция за приходите (НАП).
Tърговията с криптовалути е освободена от данък върху добавената стойност (ДДС), с някои изключения. Не е необходимо да оповестявате количеството криптовалути, които притежавате, освен ако не ги държите единствено за дългосрочни инвестиции и не търгувате с тях.
В данъчната си декларация отчитайте само печалбата, реализирана от търговска дейност. Данъчната ставка за печалбите от криптовалути е 10% в България и не можете да приспадате разходи, свързани с дейността. Не се изискват социалноосигурителни вноски за данъци върху крипто.
Министерство на финансите на България проведе обществена консултация относно предложените промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, включително въвеждането на изрични правила за облагане на доходите от криптовалути.
Основното предложение е да се определи облагаемият доход от продажбата или обмена на виртуални валути като сумата от печалбите, реализирани през годината, минус всички загуби, реализирани през годината. (Източник: Binance Blogs)
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.