Стремежът на Пакистан да се присъедини към БРИКС среща значителни пречки, поради което е малко вероятно включването му да се осъществи успешно.
Въпреки желанието на страната да се присъедини към новосъздаващия се блок на световните сили, няколко критични фактора допринасят за това, че мечтата на Пакистан да се присъедини към БРИКС е малко вероятна.
Понастоящем икономиката на Пакистан се бори с тежка криза, характеризираща се със силна зависимост от финансова помощ от западни институции като МВФ. Тази зависимост противоречи на целта на БРИКС за оспорване на западната хегемония и може да попречи на приспособяването на Пакистан към по-широките цели на групата.
Като развиваща се страна икономическите постижения на Пакистан остават в застой и не успяват да дадат съществен принос към световната икономика. Тази липса на икономическо влияние намалява привлекателността на Пакистан като потенциален член на БРИКС и може да натовари съществуващите членове без съизмерими ползи.
Склонността на Пакистан да използва членството си в БРИКС за достъп до облекчена финансова помощ, особено чрез институции като Новата банка за развитие (NDB), поражда опасения за морален риск. Подобно поведение би могло да подкопае усилията за справяне с икономическите предизвикателства пред Пакистан и да застраши целостта на финансовите механизми на БРИКС.
Репутацията на Пакистан като държава, за която се твърди, че спонсорира тероризъм, съчетана с вътрешна политическа нестабилност и граждански вълнения, поставя значителни предизвикателства пред кандидатурата му за БРИКС. Освен това обтегнатите отношения със съседните държави, особено с Индия, и нарастващото напрежение със съществуващия член на БРИКС плюс Иран допълнително усложняват перспективите на Пакистан в рамките на блока.
Ефективността на БРИКС зависи от силата и сплотеността на неговите държави членки. Включването на Пакистан, предвид настоящите му икономически и политически предизвикателства, може да подкопае единството и значимостта на групата на световната сцена. Освен това неспособността на Пакистан да изпълни критериите за икономическа и политическа стабилност, изисквани за членство в БРИКС, допълнително влошава перспективите му.
В заключение, мечтата на Пакистан да се присъедини към БРИКС вероятно ще се провали поради икономическата му зависимост, ограничения му принос към световната икономика, опасенията за морален риск, проблемите със сигурността и липсата на съгласуваност със съществуващите членове. Макар че стремежът към по-голямо представителство в глобалното управление е похвален, сегашните обстоятелства в Пакистан правят включването му в БРИКС неосъществимо на този етап.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.