НАЧАЛО Други

БРИКС: Защо Индия се притеснява от разширяване на алианса?

05.07.2023 18:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Защо Индия се притеснява от разширяване на алианса?

Не всички членове на блока БРИКС подкрепят напълно плановете му за разширяване. По-специално Индия остава предпазлива по отношение на предложението, което поражда съмнения дали блокът може да служи като противотежест на съществуващите регионални съюзи.

По време на предстоящата среща на върха на лидерите на БРИКС в Йоханесбург сред потенциалните нови членове, които ще се разглеждат за присъединяване, са Аржентина, Египет, Индонезия, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Алжир, Бангладеш и Иран. 

Първоначално разглеждан като асоциация на различни нововъзникващи икономики, БРИКС представлява значителна част от световното население – 43%, площ – 26% и икономика – около 30%, като целта е да се насърчават мирът, сигурността, развитието и сътрудничеството.

Докато Китай изрази желанието си блокът да започне процеса на приемане на нови членове миналата година, индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар заяви миналия месец, че разширяването все още е “в процес на работа“. 

Индия има опасения относно стандартите, критериите и процедурите за разширената груп.

Според Оливър Щуенкел, доцент по международни отношения в бразилския Fundacao Getulio Vargas, Индия се опасява от потенциалната загуба на влияние в рамките на по-голяма група. Китай и Русия са най-силните привърженици на разширяването на БРИКС, докато Индия и Бразилия са по-предпазливи по отношение на загубата на влияние.

Щуенкел предполага, че новите членове вероятно ще се присъединят към БРИКС, за да бъдат по-близо до Китай, а не до Бразилия или Индия. Той призна, че блокът вече се е очертал като противовес на Запада и алтернативен модел на Г-7. Въпреки това Щуенкел подчерта, че съществуващите пет държави от БРИКС вече имат значително влияние в съответните си региони.

Индия е засилила икономическото, отбранителното и технологичното си сътрудничество със Съединените щати, Япония, Австралия и Европейския съюз. Тя също така играе активна роля в Четиристранния диалог за сигурност (Quad). Четиристранният диалог, който включва Австралия, Япония и САЩ, беше съживен в отговор на нарастващото глобално влияние на Китай.

Анвар смята, че е малко вероятно БРИКС да се превърне в алтернатива на Г-7, тъй като повечето държави от Г-7 имат военни съюзи със САЩ чрез НАТО или други форми на военно сътрудничество. Анвар заяви, че в момента никой от членовете на БРИКС няма военен съюз помежду си и е много малко вероятно такъв съюз да се създаде в близко бъдеще. 

Той предположи , че изграждането на нов световен ред ще изисква военен съюз, който е от решаващо значение за значителни промени в глобалната власт.

Гюнтер Майхолд, заместник-директор на Германския институт за международни отношения и сигурност, смята, че Китай и Русия са заинтересовани преди всичко от създаването на нов световен ред. 

Бразилия, Индия и Южна Африка, от друга страна, са по-заинтересовани от запазване на сегашното статукво. Майхолд твърди, че стремежът на Китай към разширяване може да предизвика съпротива от страна на другите членове на БРИКС, което ще направи по-трудно управлението на един разширен и потенциално по-конкурентен във вътрешен план блок.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Хакери предполагаемо имат достъп до данните на 30 милиона клиенти на международна банка

Предполага се, че кибер престъпниците се опитват да продадат огромен набор от данни, за които твърдят, че принадлежат на клиенти на банка Santander.

02.06.2024 16:00 1 мин. четене

Руски компании използват стабилни монети, за да избягват санкциите на Запада

Две големи руски компании използват Tether (USDT) и други криптовалути за уреждане на трансгранични транзакции в Китай, тъй като санкциите се затягат.

02.06.2024 15:00 1 мин. четене

Близо $2.7 милиарда са напуснали Coinbase за 2 месеца

През последните седмици Binance и Robinhood отбелязаха скромен приток на приблизително 1,302 BTC, или $88 милиона в Биткойн, като Robinhood придоби по-голямата част от тези активи.

02.06.2024 14:00 2 мин. четене

Uniswap отлага гласуването за наградите в мрежата

Фондация “Uniswap” отложи дългоочакваното гласуване за наградите за стейкинг и делегации на UNI, което първоначално беше планирано за 31 май.

02.06.2024 13:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.