Промените в двустранните икономически отношения между някои държави се забелязват в последно време, като руския външен министър Сергей Лавров заяви, че над 90 % от сделките между Русия и Китай се сключват в рубли или юани.
Руският също президент подчерта това по време на посещението си в Китай, като заяви, че от 2019 г. до 2023 г. стокообменът между двете страни се е удвоил и е достигнал близо $228 милиарда.
По-голямата част от споразуменията между руски и китайски компании сега са деноминирани в съответните им национални валути.
Така например господството на долара беше критикувано от Карлос Кореа от Южния център поради използването му като геополитическо оръжие, което засяга държави като Куба, Зимбабве, Иран и Венецуела.
Освен това беше съобщено, че икономическите съветници на бившия президент Доналд Тръмп обмислят начини активно да спрат нациите да се откажат от използването на долара – опит да се противопоставят на начинаещите ходове сред ключовите нововъзникващи пазари за намаляване на експозицията към американската валута, според хора, запознати с въпроса.
Дискусиите включват наказания за съюзници или противници, които търсят активни начини да се включат в двустранна търговия с валути, различни от долара – с опции, включително контрол върху износа, такси за манипулиране на валута и мита, казаха хората, говорещи при условие за анонимност.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.