НАЧАЛО Други

БРИКС: Ще се включат ли нови държави?

26.05.2023 18:10 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ще се включат ли нови държави?

Алиансът БРИКС, в който влизат Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се подготвя да проведе предложената му годишна среща на върха в Южна Африка.

Тазгодишната среща обаче е от особена важност, тъй като 25 държави са изразили интерес да се присъединят към блока. В тази статия се разглежда потенциалното разширяване на БРИКС и последиците, които то може да има за настоящите членове.

Нарастващ интерес към БРИКС

Все повече държави чукат на вратата на БРИКС, стремейки се да се присъединят към този все по-влиятелен алианс. Сред страните, готови да се присъединят, са Афганистан, Алжир, Аржентина, Бахрейн, Бангладеш, Беларус, Египет, Индонезия, Иран, Казахстан, Мексико, Никарагуа, Нигерия, Пакистан, Саудитска Арабия, Сенегал, Судан, Сирия, Обединените арабски емирства, Тайланд, Тунис, Турция, Уругвай, Венецуела и Зимбабве.

Макар че не всички тези държави са изразили официално намерението си да се присъединят, техният интерес подчертава нарастващата привлекателност на алианса БРИКС.

За да отговорят на интереса на тези държави, страните членки на БРИКС ще се съберат в Кейптаун на 2-3 юни, за да обсъдят възможността за разширяване. Тази среща е от голямо значение, тъй като дава възможност да се обсъдят потенциалните ползи и предизвикателства, свързани с добавянето на нови членове към алианса.

БРИКС: Глобална икономическа сила

БРИКС вече представлява приблизително една пета от световната икономика и се превърна в мощна алтернатива на Запада. Понастоящем съществуващите пет члена допринасят за 16% от световната търговия и 24% от световния БВП. Тази икономическа мощ привлича вниманието на много държави по света, като предизвиква интереса им да се присъединят към БРИКС, за да се възползват от икономическото му влияние.

Миналата година Китай започна разговори за разширяване на алианса БРИКС, отчитайки потенциала за изграждане на по-голямо дипломатическо влияние и противодействие на господството на западните сили в международни организации като ООН. Чрез разширяване на членския състав Китай се стреми да укрепи позицията си и да засили колективния глас на БРИКС на световната сцена.

Притеснения сред настоящите членове

Предложеното разширяване обаче предизвиква опасения сред настоящите членове на БРИКС, тъй като те се опасяват, че включването на нови държави може да отслаби влиянието им в рамките на алианса. С присъединяването на допълнителни държави процесите на вземане на решения, стратегическите приоритети и разпределението на ресурсите могат да претърпят промени, което може да повлияе на динамиката и разпределението на властта в групата.

Алиансът БРИКС се намира в ключов момент именно поради значителния интерес от по-малките икономики. Това отразява възприемането на стойността на БРИКС като влиятелен глобален съюз. С началото на дискусиите в Кейптаун страните членки ще обсъдят предимствата и предизвикателствата пред разширяването на съюза и възможността за въвеждане на нова обща валута. Резултатът от тези дискусии ще определи дали БРИКС ще се сдобие с нови членове, кои ще бъдат те и как ще се оформи бъдещето на този постоянно разрастващ се съюз на световната сцена.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Ще бъдат ли обявени нови членове на съюза през 2024 година?

На предстоящата среща на върха през 2024 г., която ще се проведе през октомври в руския град Казан, алиансът БРИКС е готов да представи най-новите си членове.

20.04.2024 8:00 2 мин. четене

Доларът засенчва всички останали валути през 2024 година

Няколко нововъзникващи икономики в Азия, Африка и Латинска Америка започнаха да полагат усилия за намаляване на зависимостта си от щатския долар с цел да отслабят неговия световен статут на резервна валута.

19.04.2024 19:36 2 мин. четене

Топ 3 AI акции, които може да са по-добра инвестиция от криптовалутите

Пазарът на криптовалути не веднъж е демонстрирал потенциала си за повишаване на стойността на портфейлите на инвеститорите.

19.04.2024 18:00 2 мин. четене

Икономиката на Китай надмина очакванията за първото тримесечие на 2024 година

Според публикуваните във вторник правителствени данни китайската икономика е надхвърлила очакванията през първото тримесечие на годината, повлияна от политиките за стимулиране и увеличеното търсене.

19.04.2024 16:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.