В последно време една от най-горещите теми в икономическия свят е тази за БРИКС - алиансът от 5 държави, който иска да промени международната търговия, създавайки алтернатива на щатския долар.
БРИКС е акроним на пет от водещите икономики в света: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Заедно тези държави се стремят да създадат своя собствена валута, за да намалят влиянието на САЩ на световния търговски пазар чрез дедоларизация. Нови държави вече проявяват интерес да се присъединят към организацията, включително Египет.
Интересът на Египет към алианса БРИКС нарасна през последните две години. Това отчасти се дължи на спекулациите за нова валута. Постепенното развитие на финансова система, която не е свързана с долара, е нещо, което африканската държава иска да направи.
Също така египетската икономика ще се възползва от формирането на резерви за решаване на проблемите с ликвидността. Тази формация ще се справи по-добре с глобалните кризи чрез икономиката на страните членки.
Освен това Египет се надява да установи повече търговия с национални валути. Това е нещо, което се обсъжда усилено от БРИКС и ще бъде обсъдено особено на предстоящата среща на върха през август. Въпреки влошаващата се икономика и слабата суверенна валута, Египет изглежда предпочита aлианса БРИКС като начин за решаване на паричните си проблеми.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Борбата на БРИКС срещу Г-7
През март тази година Кайро зае капиталова позиция в Новата банка за развитие (НБР), която е разработена от алианса БРИКС. Това е първата сигурна стъпка за присъединяване на една държава към БРИКС. ОАЕ, Бангладеш и Уругвай също вече направиха това.
Египет участва в срещите на върха на БРИКС през 2017 г. и 2022 г. Вероятно ще се включи и в предстоящата в Южна Африка. Макар че официалното включване на още държави в БРИКС по време на срещата на върха не е гаранция, темата за новите членове и новата валута ще бъде актуална.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.