Понастоящем алиансът БРИКС се състои от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, като Южна Африка е единственият официален член от Африка.
Няколко африкански държави обаче изразиха интерес да се присъединят към блока, включително:
Сред тези държави Алжир, Египет и Иран вече са подали официални заявления за членство, а останалите са заявили желанието си да се присъединят към алианса.
Нарастващата инфлация и регулаторните промени, засягащи щатския долар, накараха много африкански държави да търсят алтернативи за търговия.
Идеята за валута на БРИКС беше предложена като едно от възможните решения. Алиансът обаче подкрепя и използването на родната валута на всяка страна членка като част от колективните усилия за насърчаване на дедоларизацията и намаляване на зависимостта от щатския долар.
Освен това държави от Близкия изток също обмислят присъединяване към алианса БРИКС, като някои от тях вече са подали официални заявления.
Дискусиите за разширяване, включително потенциалното включване на множество африкански държави, ще бъдат една от важните и коментирани теми на предстоящата среща на върха на БРИКС през август.
Според доклад на Bloomberg Мексико е една от 19-те държави, които са проявили интерес да се присъединят към БРИКС. Въпреки това от Мексико все още не са подали официалното си заявление за присъединяване към алианса.
Благодарение на нарастващото търсене на технологии за изкуствен интелект, Nvidia за кратко се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от трилион долара.
В сряда Уилям Руто, президентът на Кения, представи нова инициатива за справяне с кризата с долара, която включва приемане на стратегия за закупуване на петрол с националната валута – кенийския шилинг.
На фона на нарастващите опасения на експерти и инвеститори относно предстоящ икономически спад, през последните пет десетилетия се наблюдава все по-голямо съвпадение на водещите икономически показатели, което показва голяма вероятност от глобална рецесия в близко бъдеще.