Неотдавнашният интерес на Северна Корея да се присъедини към блока БРИКС породи различни настроения, предизвиквайки дискусии за потенциалното му въздействие върху световната геополитика.
Тъй като страните от БРИКС проучват възможностите за промяна на световния финансов пейзаж, включително разработването на алтернативна валута, която да оспори господството на щатския долар, желанието на Пхенян да се присъедини към тази група има значителни последици.
Страните от БРИКС все повече се позиционират като противодействие на западното господство, особено в паричната сфера. Руското предложение за създаване на нова парична единица, основана на кошница от валути на страните членки, е пример за тази амбиция. Възприемана като потенциален отговор на срива на долара, подобна инициатива би могла да промени из основи световната финансова система, като потенциално увеличи финансовата автономия на страните от БРИКС.
За Северна Корея, която често е смятана за международен парий, привличането към БРИКС се състои във възможността да укрепи икономическите си съюзи и евентуално да заобиколи строгите санкции, пред които е изправена. Присъединяването към блока би могло да осигури достъп до алтернативни платежни системи, включително такива, които се въртят около дигиталните валути на централните банки, като по този начин се намали зависимостта от мрежата SWIFT, контролирана от западните сили. Тази стратегия за дедоларизация съответства на целите на Пхенян за постигане на по-голяма автономност и легитимност на световната сцена.
Въпреки това интеграцията на Северна Корея в БРИКС ще доведе до значителни предизвикателства, включително необходимостта от спазване на международните стандарти и повишаване на финансовата прозрачност. Въпреки това то би могло да предложи на изолираната държава платформа за повишаване на нейната легитимност и за излизане от изолацията, принуждавайки международната общност да признае нейната икономическа устойчивост извън доминираните от Запада рамки.
Интересът на Северна Корея към БРИКС отразява пресметната стратегия за оцеляване в един развиващ се многополюсен свят. Тъй като БРИКС оспорва установения световен ред, потенциалното влизане на Северна Корея може не само да промени съюзите в Азиатско-тихоокеанския регион, но и да ускори трансформацията на международните парични системи. На фона на тези събития възходът на Биткойн може да внесе допълнителни смущения, като потенциално промени динамиката в Европа и извън нея.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.