Според източници, запознати с въпроса, Саудитска Арабия в момента обмисля поканата за присъединяване към блока БРИКС, отправена от групата миналата година.
Поканата, която включваше също Обединените арабски емирства, Египет, Иран, Аржентина и Етиопия, трябваше да влезе в сила от 1 януари. През ноември обаче Аржентина посочи, че няма да се присъедини към съюза.
Източниците подчертаха, че 1 януари не е строг краен срок за вземане на решение, а един от тях изтъкна потенциалните предимства от присъединяването към блока, особено като се имат предвид Китай и Индия като важни търговски партньори на кралството.
Разширяването на групата БРИКС, състояща се от Китай, Бразилия, Русия, Индия и Южна Африка, би донесло допълнителна икономическа сила. Освен това то е в съответствие с изразената от тях цел да подкрепят Глобалния юг.
Файсал Алибрахим, министър на икономиката на Саудитска Арабия, потвърди, че кралството все още е в процес на вземане на решения относно присъединяването към блока.
На фона на нарастващото геополитическо напрежение между САЩ, Китай и Русия и опасенията на Вашингтон от затоплянето на отношенията на Саудитска Арабия с Пекин, Рияд внимателно обмисля своите възможности. Въпреки силните връзки със САЩ, Саудитска Арабия все повече се стреми към независим път от опасения, че САЩ може да са по-малко ангажирани със сигурността на Персийския залив.
Министърът на търговията на Саудитска Арабия спомена на Световния икономически форум в Давос, че кралството не се е присъединило към БРИКС, а говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че работата по интегрирането на Саудитска Арабия в блока БРИКС продължава. По-ранни съобщения на саудитската държавна телевизия, в които се твърдеше, че кралството се е присъединило към блока, по-късно бяха премахнати от профилите ѝ в социалните медии.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.