Във вторник министрите на финансите и управителите на централните банки на страните от БРИКС се събраха за генерална дискусия в Сао Пауло, Бразилия.
След срещата Министерството на финансите на Русия изрази загриженост относно злоупотребата с настоящите платежни системи за политически и икономически натиск. По-специално, като настоящ председател на БРИКС, страна обяви плановете си да си сътрудничи с Банката на Русия за изготвяне на доклад до края на годината, в който да се проучат възможностите за подобряване на глобалната финансова система.
Сред предложенията е потенциалното създаване на платформата „BRICS Bridge”, насочена към улесняване на международните финансови трансакции, въпреки че не бяха изрично оповестени конкретни данни за дигиталните валути.
Министерството уточни: „Проучваме създаването на многостранна платформа за дигитален сетълмент и разплащания”. Съобщения от източници като Sputnik International обаче намекнаха за по-широки инициативи, като предположиха, че министърът на финансите Антон Силуанов е изразил готовност да проучи възможностите за тестове на дигитални валути с партньори като Китай, Евразийския икономически съюз (ЕАИС) и страните от Персийския залив.
Освен това Силуанов е цитиран да подчертава важността на установяването на връзки със съществуващите системи за дигитални валути на централните банки, функциониращи в различни държави, наред с интегрирането на националните системи за финансови съобщения.
Предложената платорма има сходства с mBridge – трансгранична платформа за дигитална валута на централните банки (CBDC), разработена от четири централни банки, включително тези на Китай и ОАЕ. Включването на допълнителни членове на БРИКС обаче усложнява процесите на вземане на решения.
Преди срещата се появиха съобщения относно предпочитанията на Южна Африка за разплащателна система, ориентирана към Африка, за да се насърчат възможностите за търговия с глобални партньори, с цел да се намали зависимостта от която и да е валута, особено от долара, в рамките на БРИКС.
Разширяването на БРИКС до десет държави по-рано тази година внесе усложнения, като продължават дебатите относно статута на членство на Саудитска Арабия. Въпреки дискусиите за общи валути, особено на предишните срещи на върха на БРИКС, темата изглежда е останала на заден план, като руската централна банка проявява слаб ентусиазъм.
Неотдавнашни изявления на министъра на финансите обаче подсказват възможно решение, като предлагат използването на „трета” валута за разплащания, при които липсва активност на търговските двойки, като дават за пример Индия. Това е в съответствие с общите цели на проекта „BRICS Bridge”.
Междувременно неотдавнашно изследване на Федералния резерв на САЩ показва, че макар дигиталните валути на чуждестранните централни банки да имат ограничено въздействие върху господстващото положение на долара, геополитическите промени могат да повлияят на обстановката по непредсказуем начин.
Крипто пазарът може да е на ръба да достигне локално дъно през следващите два месеца, тъй като продължаващата несигурност около митата на Доналд Тръмп поддържат ниско инвеститорските настроения.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг настоява американските законодатели да модернизират регулациите за стабилните монети, застъпвайки се за правото на потребителите да печелят от лихвите върху своите притежания.
OKX направи значителна стъпка в своята глобална стратегия за разширяване, като назначи Линда Лейсуел за нов главен юридически директор (CLO).
Circle, компанията зад стабилната монета USDC, официално направи голяма стъпка, като подаде заявление за първично публично предлагане (IPO) в Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC).