Много страни се борят за приемане в икономическата група БРИКС, подкрепяна от Китай и Русия, както заяви в сряда южноафриканският външен министър Наледи Пандор.
Това се случва малко след като групата разшири състава си за първи път от повече от десетилетие.
Пандор разкри, че 34 държави са изразили интереса си да се присъединят към блока на най-големите развиващи се икономики; тя обаче се въздържа да разкрие конкретните държави.
Русия, която в момента е ротационен председател на групата, следи за приемането на тези кандидатури. Това е първият път, в който член на групата ще я ръководи след значителното ѝ разширяване в началото на годината, когато Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Етиопия и Египет станаха официални членове. Първоначално 6 държави бяха поканени да се присъединят към БРИКС, като само Аржентина отказа поканата.
Увеличаването на броя на членовете се възприема като стратегическа победа за Китай и Русия, които се стремят да реформират международния ред, възприеман от тях като непропорционално повлиян от Съединените щати, на фона на ескалиращото напрежение с Вашингтон и западния свят.
Първоначално състояща се от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка от 2011 г., БРИКС се позиционира като противовес на Групата на седемте (Г-7) големи развити икономики.
Китай, под ръководството на Си Дзинпин, играе основна роля в разширяването на групата, като се застъпва за алтернативен световен ред и укрепва съюзите с влиятелни глобални участници от Русия до Близкия изток.
Продължаващият интерес от страна на множество държави е от полза и за Русия, предвид изолацията ѝ от Запада след конфликта в Украйна. Руското председателство на БРИКС предоставя възможност на президента Владимир Путин да утвърди значимостта на Русия на световната дипломатическа сцена.
Тазгодишната среща на върха, насрочена за октомври в Казан, Русия, предлага на Путин платформа за диалог със световните лидери, за разлика от миналата година, когато той участва само на практика поради заповед на Международния наказателен съд, свързана с предполагаеми военни престъпления в Украйна.
Путин е изразил готовност за сътрудничество с всички държави, които се интересуват от взаимодействие с БРИКС, както съобщава държавната информационна агенция ТАСС. Групата възниква през 2009 г. със среща на високо равнище между Бразилия, Русия, Индия и Китай, като през 2011 г. се разширява и включва Южна Африка.
Тъй като БРИКС се насочва към засилена дипломатическа и финансова координация, включително към реформа на Съвета за сигурност на ООН и диверсификация от доминираната от щатския долар търговска система, държавите членки проучват алтернативи, като например използването на местни валути за вътрешногрупови плащания и международни транзакции.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.
Curious