През 2023 г. страните от БРИКС се превърнаха в най-големите купувачи на злато, като Китай, Русия и Индия натрупаха значителни резерви от благородния метал на стойност милиарди.
Последните данни на Световния съвет по златото разкриват, че Китай, ключов член на БРИКС, е увеличил златните си резерви с 225 тона само през 2023 г. Докато Китай е начело на инициативата за придобиване на злато, Русия плътно следва на второ място, а Индия на третото.
Очаква се тази тенденция на натрупване на злато в рамките на страните от БРИКС да се запази и през 2024 г., тъй като централните банки на тези държави, особено на Китай и Русия, вече са започнали покупки на злато през януари 2024 г.
Според доклада на Световния съвет по златото централните банки в световен мащаб са придобили забележителните нетни общо 800 тона на база от началото на годината досега, което отразява 14% увеличение в сравнение със съответния период на предходната година.
Анализаторите предполагат, че страните от БРИКС стратегически придобиват злато, за да предпазят резервите на централните си банки от потенциална рецесия в САЩ. Очаква се предстоящите президентски избори в САЩ да окажат влияние върху световните пазари, което ще подтикне държавите да увеличат златните си резерви.
Според някои експерти мотивът за усилията на страните от БРИКС да подсилят резервите си се крие в подготовката за сценарий, при който щатският долар се обезценява, предизвиквайки вълнообразен ефект върху националните им икономики. Поддържането на злато в резервите служи като защитна мярка за държавите от БРИКС, действайки като хедж срещу икономически спадове и инфлация.
Спекулира се още, че алиансът БРИКС може би обмисля да подкрепи бъдещата си валута със злато. Подобна стъпка би осигурила на коалицията стабилен старт и би гарантирала нейната позиция на международните валутни пазари. Подробности за формирането на тази нова валута обаче засега не се съобщават.
Заслужава да се отбележи, че освен че са водещ купувач на злато, САЩ притежават по-голямо количество от благородния метал, отколкото общите резерви на всички държави от БРИКС.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.