Според мнозина е малко вероятно валутата на БРИКС, подкрепена със злато, да стане реалност. Освен това според последните съобщения тази тема може да не бъде на дневен ред на предстоящата среща на БРИКС.
Нека сега разгледаме факторите, които може да попречат на съществуването на бъдещата валута.
Нациите от БРИКС са отделни суверенни единици, всяка от които преследва свои собствени интереси и приоритети. Постигането на консенсус по критични аспекти на една подкрепена със злато валута, като например количеството златни резерви за всяка парична единица, критериите за допустимост за участие и правилата за използване, би представлявало значително предизвикателство поради различните национални програми.
Създаването на нова валута е свързано със сложни технически процеси. Членовете на БРИКС ще трябва да разработят изцяло нова финансова рамка, включваща компоненти като централна банка, клирингови системи и механизми за сетълмент. Това начинание ще отнеме много ресурси и време.
Икономическата стабилност в отделните държави от БРИКС е различна. През последните години страни като Русия и Бразилия се сблъскаха с икономически трудности, поради което пред тях може да има пречки и да не успеят да осигурят подходяща подкрепа за нова валута.
Американският долар продължава да функционира като най-значимата резервна валута в света, възползвайки се от установената си стабилност и ликвидност. Убеждаването на държавите да се откажат от предимствата, свързани с долара, в полза на валута, подкрепена от БРИКС, би било сериозно предизвикателство.
С оглед на тази сложна динамика създаването на валута на БРИКС, подкрепена със злато, изглежда малко вероятно в близко бъдеще.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.