През 2023 г. страните от БРИКС се превърнаха в най-големите купувачи на злато, като Китай, Русия и Индия натрупаха значителни резерви от благородния метал на стойност милиарди.
Последните данни на Световния съвет по златото разкриват, че Китай, ключов член на БРИКС, е увеличил златните си резерви с 225 тона само през 2023 г. Докато Китай е начело на инициативата за придобиване на злато, Русия плътно следва на второ място, а Индия на третото.
Очаква се тази тенденция на натрупване на злато в рамките на страните от БРИКС да се запази и през 2024 г., тъй като централните банки на тези държави, особено на Китай и Русия, вече са започнали покупки на злато през януари 2024 г.
Според доклада на Световния съвет по златото централните банки в световен мащаб са придобили забележителните нетни общо 800 тона на база от началото на годината досега, което отразява 14% увеличение в сравнение със съответния период на предходната година.
Анализаторите предполагат, че страните от БРИКС стратегически придобиват злато, за да предпазят резервите на централните си банки от потенциална рецесия в САЩ. Очаква се предстоящите президентски избори в САЩ да окажат влияние върху световните пазари, което ще подтикне държавите да увеличат златните си резерви.
Според някои експерти мотивът за усилията на страните от БРИКС да подсилят резервите си се крие в подготовката за сценарий, при който щатският долар се обезценява, предизвиквайки вълнообразен ефект върху националните им икономики. Поддържането на злато в резервите служи като защитна мярка за държавите от БРИКС, действайки като хедж срещу икономически спадове и инфлация.
Спекулира се още, че алиансът БРИКС може би обмисля да подкрепи бъдещата си валута със злато. Подобна стъпка би осигурила на коалицията стабилен старт и би гарантирала нейната позиция на международните валутни пазари. Подробности за формирането на тази нова валута обаче засега не се съобщават.
Заслужава да се отбележи, че освен че са водещ купувач на злато, САЩ притежават по-голямо количество от благородния метал, отколкото общите резерви на всички държави от БРИКС.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.