Начало » БРИКС: Китай вече извършва половината от търговията си в юани

БРИКС: Китай вече извършва половината от търговията си в юани

25.01.2024 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Китай вече извършва половината от търговията си в юани

Тъй като БРИКС активизира усилията си да се откаже от щатския долар, Китай предприе важна стъпка, като разплаща половината от търговските си сделки в китайски юан.

В доклад на Атлантическия съвет се отбелязва, че приблизително 80% от използването на китайския юан извън Китай е съсредоточено в Хонконг, но през 2023 г. глобалното използване на китайския юан е отбелязало почти двукратно увеличение.

Заслужава да се отбележи, че използването на юана при двустранни трансгранични плащания, улеснено от споразуменията за валутен суап на централните банки, може да показва още по-висок процент на приемане.

Решението на Китай да използва своята родна валута за половината от търговските си транзакции до голяма степен е отговор на санкциите на САЩ.

Санкциите на Г-7, наложени след незаконното нахлуване на Русия в Украйна в началото на 2022 г., засилиха глобалната загриженост относно зависимостта от щатския долар.

В отговор на това държавите започнаха да търсят алтернативи, което доведе до нарастващата популярност на мисията на БРИКС за дедоларизация, като множество държави изразиха интерес да се присъединят към блока.

Освен санкциите, макроикономическите предизвикателства пред щатския долар, включително повишената инфлация и многократното повишаване на лихвените проценти, също допринесоха за намаляването на неговата привлекателност. Забележително е, че Китай и Русия са в челните редици на отказа от щатския долар поради обтегнатите си отношения със Запада, а набирането на кандидати за дедоларизация засега е успешно.

В очакване на по-нататъшното развитие през 2024 г. през август към Китай и БРИКС бяха поканени да се присъединят допълнителни държави, които официално станаха членове в началото на годината.

Много държави в световен мащаб са нетърпеливи да се присъединят към БРИКС+, особено тези, които са изложени на риск от санкции, като например основните вносители на растежа на китайския юан, включително повечето държави от АСЕАН, Аржентина, Бразилия и други държави от Персийския залив.

Цената и недостигът на заеми в щатски долари ескалираха през 2023 г., което накара компаниите от развиващите се пазари да проучат алтернативи през 2024 г., а юанът се очерта като популярен избор. Намаляващата сила на щатския долар допълнително допринася за привлекателността на китайския юан като жизнеспособна алтернатива.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Crypto.com получи одобрение от ЕС за предлагане на регулирани крипто деривати

Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.

22.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Бразилия отхвърля за момента дедоларизацията – какви са причините?

Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.

22.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.