Централните банки на страните от БРИКС намаляваха наличностите си от щатски долари през цялата година, за да защитят местните си валути.
Държави като Китай, Индия, Русия и др. се освобождават от щатски долари, за да стабилизират собствените си валути. Това постепенно оттегляне на щатския долар от централните банки, включително от тези на държавите от БРИКС, характеризира предизвикателната 2023 г. за валутата, тъй като нововъзникващите икономики се стремят да намалят господстващото ѝ положение като световна резервна валута.
Щатският долар среща трудности, тъй като различни Централни банки в световен мащаб намаляват зависимостта си от него. През 2023 г. се наблюдава забележителен спад от 6.48% на резервите в щатски долари в Централните банки. Изненадващо е обаче, че валути като японската йена и китайския юан отбелязват увеличение на дела си в резервите на Централните банки.
В противовес на намалението от 6.48% на резервите в щатски долари местните валути отбелязаха нарастване от 3.65% през 2023 г. Последните данни илюстрират, че еврото е отбелязало увеличение от 0.83%, японската йена е скочила с 1.45%, а китайският юан – с 1.37%. Тази тенденция предполага понижаващ се статут на щатския долар и едновременен възход на валутите на страните от БРИКС.
Разбирайки потенциалните последици, съществуват опасения за въздействието върху различни сектори в САЩ, ако държавите от БРИКС престанат да използват щатския долар. Подобен ход би могъл да предизвика финансови сътресения в страната, които потенциално да доведат до широко разпространена инфлация във всички сектори в САЩ.
Индия също активно продаваше щатски долари на валутните пазари през септември тази година. По подобен начин Китай наложи ограничения на компаниите, извършващи мащабни транзакции в щатски долари, като въведе и регламент, позволяващ на финансовите институции да държат депозити в чуждестранна валута само с една трета.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.