Home

БРИКС: Индия бяга от влиянието на САЩ, масово продава долари

12.09.2023 19:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Индия бяга от влиянието на САЩ, масово продава долари

Когато става въпрос за международната икономическа динамика, е важно да се осъзнаят мерките, които държавите използват, за да запазят своята автономия и икономическо развитие.

Страните от БРИКС традиционно се разглеждат като сериозен икономически противовес на западното господство. Неотдавнашната настойчива позиция на Индия срещу преобладаващото влияние на американския долар обаче привлече вниманието на световната общественост.

Бързото поскъпване на рупията и спекулациите относно ролята на RBI

На 8 септември финансовите пазари с изумление наблюдаваха как индийската рупия рязко поскъпна спрямо щатския долар само за шестдесет секунди. Такива бързи колебания са рядкост и естествено доведоха до спекулации, че Индия може да има стратегия за смекчаване на влиянието на долара.

Тази аномалия не само привлече внимание сред пазарните наблюдатели и случайните зрители. Достоверни източници от търговската общност намекнаха за пресметнат ход. Конфиденциален търговец разкри пред Reuters, че принудителната продажба на щатски долари на международните пазари е била организирана от значителна индийска държавна банка, привидно действаща под ръководството на Резервната банка на Индия (RBI).

Очевидната решимост на Индия беше очевидна: да попречи на долара да достигне безпрецедентно високо ниво спрямо рупията. Макар че централната банка на Индия запази мълчание по въпроса, очевидно е, че тя се бори с могъщи глобални сили. Бъдещето ще определи дали техният подход ще издържи на проверката, или ще бъде изпреварен от мощните течения на международните финанси.

БРИКС: Колективен отпор срещу хегемонията на долара?

Индия не е единствената страна, която заема активна позиция срещу американския долар. Нейният партньор от БРИКС, Китай, също преследва подобна цел, макар и чрез различна стратегия. В стремежа си да намали влиянието на долара върху своята валута – юана, Китай въведе регламент.

Според регламента финансовите институции в Китай трябва да задържат само една трета от депозитите си в чуждестранна валута – ход, който очевидно има за цел да намали повсеместното присъствие на щатския долар.

Освен това, макар и да не е член на БРИКС, Япония също изрази загрижеността си от засилващото се господство на щатския долар. Знае се също, че страната проучва стратегии за балансиране на възхода на долара по отношение на йената.

Навигация в неизследвана територия

Ако се потвърди, подходът на Индия за отслабване на господстващото положение на долара е едновременно смел и изпълнен с риск. Глобалното влияние на долара не е просто резултат от финансови тенденции, а по-скоро кулминация на десетилетия политически и икономически маневри. Предизвикването на такава сила изисква дързост, добре обмислена стратегия и известна доза предизвикателство.

В тези времена на нестабилни икономики и геополитическо напрежение стремежите на алианса БРИКС надхвърлят обикновените финансови печалби. Даването на предимство на местните валути пред долара означава по-дълбока амбиция: да се промени динамиката на властта и да се установи нов финансов ред, независим от западната хегемония.

Остава въпросът: как ще реагират САЩ на тези маневри?

Само времето ще даде отговора, но засега Индия, заедно със своите колеги от БРИКС, изпраща звучно послание. Те са готови да се ангажират в дългосрочно начинание, което да постави началото на нова ера, в която американският долар може да не властва като неоспорим суверен на паричната сфера.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Worldcoin тества лицево разпознаване за сигурност на приложението си

Worldcoin (WLD) обяви, че ще започне да тества технология за разпознаване на лица за потребителите на приложението World App.

19.09.2024 17:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Може ли китайският юан да се превърне в международна валута?

Китайският юан набира скорост при трансграничните транзакции, което се дължи на усилията за дедоларизация.

19.09.2024 16:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) отлага делото Coinbase за след изборите

Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) поиска четиримесечно удължаване на срока за установяване на фактите в съдебната битка с Coinbase, с което крайният срок бе удължен до февруари 2024 г. – след президентските избори в САЩ.

19.09.2024 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Silvergate Capital официално подаде молба за обявяване в несъстоятелност

Silvergate Capital, компанията майка на Silvergate Bank, официално подаде молба за обявяване в несъстоятелност в Уилмингтън, Делауеър, на 18 септември 2024 г.

19.09.2024 12:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.