Нарастващото движение срещу щатския долар се коментира от цял свят през последния месец. То е оглавено от групата БРИКС, която планира да създаде нова валута за уреждане на световната търговия, която може да бъде подкрепена със злато.
Изглежда идеята се харесва на някои държави, тъй като според информацията 19 страни са проявили интерес към присъединяване към БРИКС и са изпратили молби за членство.
Освен това стана ясно, че пет богати на петрол държави са готови да се присъединят към алианса БРИКС и са проявили интерес да приемат новата валута. Ако страните производителки на петрол се присъединят към блока, се смята, че рискът за глобалното господство на щатския долар ще нарасне.
Интересът на държавите от Близкия изток към БРИКС е обезпокоителен, тъй като петролът играе важна роля в световната търговия, и разплащането в сектора с бъдещата валута на алинаса може да допълнително да допринесе за гибелта на доларa.
Петте богати на петрол държави, които проявиха интерес да се присъединят към алианса са Алжир, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Египет и Бахрейн.
Близкият изток произвежда около една трета от световния суров петрол, изнасяйки повече от 30 милиона барела дневно, като само Саудитска Арабия отговаря половината от износа с 15 милиона барела всеки ден.
Според данните месечният износ на дизелово гориво от Близкия изток за Северозападна Европа е средно над 1 милион тона за първото тримесечие на 2023 г., което е повече от 785,000 тона месечно през последното тримесечие на 2022 г.
Износът за Африка през март достигна четиримесечен връх от 2.57 милиона, в сравнение със средномесечните около 1.3 милиона през 2022 г.
Най-големият износител на петрол, Саудитска Арабия, внесе 261,000 тона руски дизел през март и началото на април – най-големият обем, който някога е получавала от Русия. Според доклад на Reuters Саудитска Арабия подпомага БРИКС, като купува руски петрол и го изпира в Европа.
Товарите с руски дизел, натоварени през март, се търгуваха на цена от $60 до $70 за барел на база „франко борд“, което се равнява на отстъпка от около $20 за барел спрямо бенчмарка в Близкия изток. Това е под ценовия таван от $100 за барел, определен от групата Г-7.
Ако страните производителки на петрол се присъединят към БРИКС и приемат новата валута, те биха могли да принудят западните държави да плащат с новата валута, като се смята, че именно САЩ ще бъде засегната от този ход.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
Интереса към брокс бил обезпокоителен.ами сащ и англия ,ако не налагаха със сила да ги „обичат“, светът щеше да е разделен на две сащ,англия от една срана,а от другата останалия свят
Дано стане скоро и миризляците американци да затънат до уши в тинята защото си го заслужават с това тяхното налагане и натрапване и тяхните войни по цял свят и кемтрейлс където пръскат боклуците със самолетите и световните финансови кризи където правят и ГМО боклуците където тъпчат хората с тях и лицемерната им демокрация която се оказа че е една световна мизерия от която имат полза само те и протежетата им от ЕвроГЕЙския съюз
Няма как да стане.Петрольт не е всичко.
Вярно петролът не е всичко, военната сила е всичко.
Рискът бил обезпокоителен! Така ли, и за кого е обезпокоителен? Защото за мен е успокоителен. Не мисля че целият свят, включително и ние трябва да обслужваме господството на американския долар.
Нашата полза каква е?
Да се подиграват с нас и да чакаме за визи като десета категория хора.