Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро обяви седмото си поредно увеличение на лихвения процент от юли насам, като последното увеличение е най-малкото досега - 0.25%.
По време на изказване на пресконференция във Франкфурт, Германия, Кристин Лагард, председател на ЕЦБ, отбеляза, че въпреки спадането на инфлацията от върховото ѝ равнище от над 10% през октомври до 7%, тя все още се счита за твърде висока.
ЕЦБ пренесе ефективно предишните повишения на лихвените проценти във финансовата индустрия на еврозоната, но не е ясно как те ще се отразят на реалната икономика.
Бъдещите решения на банката ще се съсредоточат върху връщането на инфлацията към средносрочната ѝ цел от 2% и запазването на лихвените проценти на тези равнища толкова дълго, колкото е необходимо.
От друга страна, неотдавнашните повишения на лихвените проценти оказаха забележим ефект върху заемането на средства в еврозоната, като през последните месеци исканията за кредити от домакинствата и компаниите намаляха, както съобщава Reuters.
Макар че повишаването на лихвените проценти оказва влияние върху заемането на средства, има опасения, че то ще се отрази и на икономическия растеж в еврозоната, който през първите три месеца на 2023 г. е едва 0.1%, според The Associated Press.
Съобщението на ЕЦБ последва решението на Федералния резерв на САЩ да повиши основния си лихвен процент с четвърт процент, което показва, че това може да е последното увеличение за известно време.
По време на пресконференцията обаче Лагард не даде такива индикации, заявявайки:
„Tова е пътуване. Все още не сме пристигнали.“
Инфлацията в еврозоната се повиши рязко през миналата година, като цените на горивата се повишиха поради нахлуването на Русия в Украйна и въпреки че оттогава цените намаляха, потребителските разходи остават високи.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.