На фона на разговорите за бъдещата валута на БРИКС държавите от алианса се фокусират върху това да увеличат използването на националната си валута в търговията и инвестициите.
Посланикът на Южна Африка Анил Сооклал направи изявление пред информационна агенция Tass по повод на това развитие.
Според информацията осигуряването на развитието на нова световна резервна валута е на втори план. Впоследствие Сооклал заяви, че използването на националната валута се възприема като предпоставка за развитието на алтернативна валута.
Досега дедоларизация беше на първо място в дискусиите до 2023 г. Освен това се смята, че по-широкото използване на национални валути ще спомогне за намаляване на значението на щатския долар в световен мащаб. Смята се, че именно по този начин ще се проправи път за нова валута, разработена от банката на БРИКС.
БРИКС се състои от пет държави – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Алиансът пръв поведе движението към дедоларизация, но в последно време доста страни изразиха готовност да се присъединят.
Според Анил Сооклал, посланик на Южна Африка в групата, Саудитска Арабия и Иран са сред страните, които официално са поискали да се присъединят.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Срещата на Фед идва: Какво да очакваме?
Други държави, които са проявали интерес за присъединяване са Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия, както и две държави от Източна Африка и една от Западна Африка – които той не посочи.
Сооклал сподели, че 13 държави официално са поискали да се присъединят, а други шест – неофициално. Следователно общо 24 държави участват в борбата за сваляне на щатския долар от световния му резервен статут.
Развитието на ситуацията показва, че не малко държави са заинтересовани да търгуват с валутата на БРИКС. Нациите искат да се отдалечат от щатския долар и да сложат край на американското финансово господство, тъй като смятат, че ако САЩ изпадне в рецесия, това може да доведе до хаос за всички.
Ако повече държави се откажат от долара, САЩ няма да имат средства да финансират дефицита си, което ще направи долара слаб. Това може да накара валутата на БРИКС, която според информацията ще бъде подкрепена със злато, да придобие значимост в новия финансов световен ред.
Ето защо се смята, че ако държавите от алианса постигнат съгласие за новата валута, то съдбата на щатския долар ще бъде решена на следващата среща на върха на БРИКС.
Въпреки всички, изглежда малко вероятно това да се случи в скоро време, тъй като създаването на нова система за международна търговия изисква сериозен ангажимент и проучване, което може да отнеме години.
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.
WisdomTree предприе смела стъпка в пространството за токенизация на активи, разширявайки своята институционална инвестиционна платформа, WisdomTree Connect.
Крайно време е тоалетната хартия с ликовете на президентите на САЩ да се обезцени.
Тогава ще гледаш ликовете на някой африканец на копчета
И коя е тази валута на Брикс назовете я покажете я и кажете защо външно още не е взело мерки срещу руснаци и мексиканци за недопускане на наша територия защото е ясно че ония латиноси връщат българи и туристи от източна Европа по заповед на фашистка русия