Посланикът на Южна Африка Анил Сооклал сподели в неотдавнашно интервю, че 20 нови държави са изразили официално интереса си да се присъединят към коалицията БРИКС.
Това развитие последва поканата на шест държави – Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина, Иран, Египет и Етиопия – към блока през август миналата година. Аржентина обаче може да реши да не приеме поканата за присъединяване към БРИКС, като по този начин евентуално се откаже от участие в алианса.
Забележките на Сооклал подсказват за нарастващ интерес от страна на няколко развиващи се страни да станат част от БРИКС. Тези държави проучват начини да подкрепят местните си валути, като се откажат от използването на щатския долар в световната търговия.
Глобалната тенденция към дедоларизация набира скорост, тъй като развиващите се страни се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар. БРИКС, като значим участник, представлява възможност за установяване на нов глобален ред, който да оспори традиционното финансово господство на Запада и САЩ. Следователно има вероятност в обозримо бъдеще стойността на щатския долар да намалее:
Сооклал заяви:
Повече от 20 държави официално се обърнаха към БРИКС с молба за членство.
Допълнителен брой са потърсили неофициално информация за присъединяване към БРИКС. Този голям интерес потвърждава положителната роля на БРИКС в защита на развиващия се свят.
Освен това посланикът подчерта, че БРИКС предвижда по-нататъшно разширяване:
Макар да постигнахме съгласие за шест нови членове, БРИКС работи на базата на консенсус. Президентът Рамафоса отбеляза, че тази първоначална фаза на разширяване не бележи края.
Сооклал разкри още, че Пакистан също са подали заявление за членство в БРИКС:
Независимо дали става въпрос за Пакистан или за друга държава, многобройни страни се обърнаха към нас официално и този въпрос ще бъде разгледан от външните министри и лидерите въз основа на консенсус.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.