БРИКС отправи покани няколко държави да се присъединят към нейния съюз - група, която се занимава със защита на интересите на "глобалния юг".
По време на тридневната среща на върха, проведена в Йоханесбург, приоритет имаха обсъжданията относно разширяването на БРИКС. Макар че всички настоящи членове на БРИКС открито изразиха подкрепата си за разширяване на групата отвъд първоначалните ѝ пет държави, имаше признаци на различни мнения сред лидерите относно степента и скоростта на това разширяване.
Според информацията държавите членки се подготвят да включат в коалицията си Саудитска Арабия, известен износител на петрол, заедно с няколко други държави, с цел да засилят глобалното си влияние. Обмисля се включването и на държави от Близкия изток, като Египет. Окончателният списък на новите членове обаче все още се обсъждаше късно в сряда.
Потенциалното включване на Саудитска Арабия в БРИКС би могло да окаже значителна подкрепа на усилията на престолонаследника принц Мохамед бин Салман да диверсифицира саудитската икономика. През последните няколко години този ход също така сближи Саудитска Арабия с Русия и Китай.
Стимулът за това разширяване дойде главно от Китай, с подкрепата на Русия и Южна Африка. Индия изрази резерви по отношение на възможността по-голямата група БРИКС да бъде прекалено доминирана от Китай, а Бразилия изрази загриженост от евентуално обтягане на отношенията ѝ със западните държави.
Президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса обяви, че първият етап от разширяването ще обхване Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ като нови членове на БРИКС.
Включването на тези държави е планирано да влезе в сила от 1 януари 2024 г. Рамафоса подчерта, че в резултат на продължителни обсъждания е постигнато споразумение относно основните принципи, критерии и процедури, регулиращи процеса на разширяване на БРИКС. Той заяви, че е постигнат консенсус по първоначалния етап на разширяването, като следващите етапи ще бъдат последвани своевременно.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.