БРИКС отправи покани няколко държави да се присъединят към нейния съюз - група, която се занимава със защита на интересите на "глобалния юг".
По време на тридневната среща на върха, проведена в Йоханесбург, приоритет имаха обсъжданията относно разширяването на БРИКС. Макар че всички настоящи членове на БРИКС открито изразиха подкрепата си за разширяване на групата отвъд първоначалните ѝ пет държави, имаше признаци на различни мнения сред лидерите относно степента и скоростта на това разширяване.
Според информацията държавите членки се подготвят да включат в коалицията си Саудитска Арабия, известен износител на петрол, заедно с няколко други държави, с цел да засилят глобалното си влияние. Обмисля се включването и на държави от Близкия изток, като Египет. Окончателният списък на новите членове обаче все още се обсъждаше късно в сряда.
Потенциалното включване на Саудитска Арабия в БРИКС би могло да окаже значителна подкрепа на усилията на престолонаследника принц Мохамед бин Салман да диверсифицира саудитската икономика. През последните няколко години този ход също така сближи Саудитска Арабия с Русия и Китай.
Стимулът за това разширяване дойде главно от Китай, с подкрепата на Русия и Южна Африка. Индия изрази резерви по отношение на възможността по-голямата група БРИКС да бъде прекалено доминирана от Китай, а Бразилия изрази загриженост от евентуално обтягане на отношенията ѝ със западните държави.
Президентът на Южна Африка Кирил Рамафоса обяви, че първият етап от разширяването ще обхване Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ като нови членове на БРИКС.
Включването на тези държави е планирано да влезе в сила от 1 януари 2024 г. Рамафоса подчерта, че в резултат на продължителни обсъждания е постигнато споразумение относно основните принципи, критерии и процедури, регулиращи процеса на разширяване на БРИКС. Той заяви, че е постигнат консенсус по първоначалния етап на разширяването, като следващите етапи ще бъдат последвани своевременно.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.
През последните няколко години Binance значително увеличи инвестициите си в лобиране, като през 2023 г. разходите за Binance и Binance.US надхвърлиха $1 милион.
Очаква се през следващото десетилетие Съединените щати да поддържат санкциите срещу Москва, за да намалят значително енергийните приходи на Русия.
След заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) очакванията за лихвените проценти се промениха.