НАЧАЛО Блокчейн

Блокчейн може да спести $450 милиарда разходи на Западна Европа

04.12.2019 12:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Блокчейн може да спести $450 милиарда разходи на Западна Европа

Прилагането на блокчейн технологията във веригите за доставки може да спести на бизнесите в Западна Европа 450 милиарда долара разходи, свързани с логистиката.

Според ново проучване на Cointelegraph Consulting и швейцарската блокчейн компания Insolar, технологията на блокчейн може да намали разходите, свързани с веригата на доставки за бизнеса между 0,4% и 0,8%.

Въпреки че това може да звучи като малка цифра, големият обем на сектора означава, че този процент се изразява в потенциални спестявания за стотици милиарди. Освен това, в доклада се твърди, че технологията ще се “самоизплаща”:

94% от лидерите в сферата на веригите за доставки казват, че дигиталната трансформация ще промени съществено управлението на операциите им. При прехода към “индустрия 4.0”, индустриалният бизнес може да очаква 25% брутен ръст на възвръщаемост на капитала, до 2035 г.

В съвместното проучване, Cointelegraph Consulting и Insolar изследват проблемите, които фирмените предприятия изпитват при управлението на своите вериги за доставки, заявявайки, че 60% от компаниите плащат прекалено много в това отношение. И 70% от фирмите имат „пропуски във видимостта“  между първоначалните доставчици и системите на вътрешните клиенти, което прави проследяването на източниците на веригата на доставки трудно или даже невъзможно.

Настоящата технология не може да реши проблеми с веригата на доставки

Настоящите технологични решения, като планиране на ресурсите на предприятието и традиционните бази данни, не са добре оборудвани за справяне със съвременните проблеми на веригата на доставки, според проучването. Изследването гласи:

Подходът към базата данни не успява да осигури присъщ дял от данни, свързани с веригата на доставки, което е от решаващо значение за контрагентите, които не се доверяват един на друг, за да получат информация за определен продукт, неговата цена, условия на доставка и т.н. Информацията не винаги е актуализирана от някои страни и някои данни може да са скрити.

Основателят на Insolar, Петър Федченков, отбелязва, че приемането на блокчейн няма задължително да изкорени настоящите ИТ системи, заявявайки, че технологията може да бъде приложена в тандем със съществуваща инфраструктура. Той сподели:

Когато хората мислят за блокчейн, съществува погрешно схващане, че това е нова парадигма, изискваща промяна в бизнеса изцяло. Смятаме обаче, че това е грешно и предлагаме подход за допълване на организациите, съществуващи ИТ инфраструктури, използвайки нашата блокчейн платформа.

Cointelegraph Consulting стартира на 3-ти декември и има за цел да подпомогне приемането на блокчейн сред малкия и средния бизнес, като ги съпостави с корпоративни блокчейн решения, приложими за тяхната дейност.

Блокчейн благодат за веригите на доставки

Технологията на блокчейн се радва на широко разпространение във веригите на доставки на различни стоки, включително диаманти, редки метали, модни артикули и храна. Според голямата американска фирма за търговия на дребно Walmart, технологията на разпределената счетоводна книга (DLT) улеснява фирмата да изтегля от рафтовете проблемните лекарства или хранителни продукти, ако възникне такава необходимост.

Миналата седмица, одиторската фирма от “Голямата четворка” – KPMG – стартира платформа за проследяване, базирана на блокчейн в Австралия, Китай и Япония.

Наскоро, гигантът Carrefour и швейцарският конгломерат за храни и напитки Nestle се присъединиха към платформата IBM Food Trust за проследяване на веригата на доставки на млечните продукти за бебета чрез блокчейн.

През август бе съобщено, че вторият по големина индийски щат Махараштра подготвя регулаторен ‘пясъчник’ за тестване на блокчейн в различни приложения, включително вериги на доставки, селскостопански маркетинг, регистрация на превозни средства и управление на документи.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Блокчейн Новини

Крипто проектът Worldcoin стартира собствен блокчейн

Сам Олтман, мозъкът на OpenAI, се е насочил към ново начинание: собствения блокчейн на крипто стартъпа Worldcoin.

20.04.2024 9:00 2 мин. четене

Какво трябва да знаете за Solana, преди да решите да купите

Очевидно е, че пазарът на криптовалути възвърна популярността си сред инвеститорите. След спада през 2022 г. цените на криптовалутите нараснаха значително през последните 15 месеца.

15.04.2024 21:00 2 мин. четене

Нов блокчейн проект набра $100 милиона финансиране

Berachain (BERA), блокчейн, фокусиран върху децентрализираните финанси (DeFi), разкри, че е набрал впечатляващите $100 милиона в последния си кръг на финансиране.

14.04.2024 11:00 2 мин. четене

Дългоочакван Етериум проект стартира основната си мрежа

EigenLayer, протоколът за рестейкинг на Етериум (ETH), официално обяви старта на своята мрежа в неотдавнашно изявление, публикувано в X.

10.04.2024 13:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.