В петък президентът на САЩ Джо Байдън наложи вето на неодобрението на Конгреса на счетоводния бюлетин на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) относно криптоактивите.
Президентът на САЩ заяви, че по силата на позоваването на Закона за преглед от страна на Конгреса тази резолюция, водена от републиканците, би ограничила по неподходящ начин способността на SEC да установи подходящи предпазни мерки и да се справи с бъдещи проблеми:
SAB 121 отразява техническите възгледи на служителите на SEC относно счетоводните задължения на определени дружества, които пазят криптоактиви. Като се позовава на Закона за преглед от Конгреса, тази резолюция, водена от републиканците, ще ограничи по неподходящ начин способността на SEC да въведе подходящи предпазни мерки и да разреши бъдещи проблеми. Тази отмяна на обмислената преценка на служителите на SEC рискува да подкопае по-широките правомощия на Комисията по отношение на счетоводните практики.
Моето правителство няма да подкрепи мерки, които застрашават благосъстоянието на потребителите и инвеститорите. Необходими са подходящи предпазни мерки за защита на потребителите и инвеститорите, за да се използват потенциалните ползи и възможности на иновациите в областта на криптоактивите. Моята администрация очаква да работи с Конгреса, за да осигури всеобхватна и балансирана регулаторна рамка за дигиталните активи, въз основа на съществуващите правомощия, която ще насърчи отговорното развитие на дигиталните активи и иновациите в областта на плащанията и ще спомогне за укрепване на водещата роля на САЩ в световната финансова система.
Това се случи малко след като двупартийна коалиция от законодатели призова администрацията на Байдън да се откаже от плана си за налагане на вето върху предложението на Конгреса за отмяна на спорния Счетоводен бюлетин № 121 (SAB 121) на Комисията по ценните книжа и борсите.
SAB 121, публикуван на 31 март 2022 г., изисква от предприятията, които държат дигиталните активи на клиентите си, да ги консолидират в балансите си и да предоставят специфични данни.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.