На фона на спада в акциите на регионалните банки в САЩ, особено начело с New York Community Bancorp (NYCB), любителите на криптовалутите следят отблизо развоя на предизвикателствата в банковия сектор.
Индексът на регионалните банки на KBW преживява значителен спад, отбелязвайки най-значителното понижение след срива на нюйоркската Signature Bank през миналата година. Това породи опасения относно стабилността на регионалните банки.
Неотдавнашният рязък спад на банковите акции изненада търговците на опции, което показва бърз преход от оптимизъм към песимизъм. Рязкото нарастване на пут опциите е сигнал за повишени опасения.
Тази промяна отразява нарастващите опасения за състоянието на регионалните банки, подсилени от решението на Федералния резерв да запази високите лихвени проценти, което засилва натиска върху приходите от заеми на банките.
Резкият спад в стойността на акциите на NYCB, предизвикан от намаляване на дивидентите и неочаквани загуби, подчертава деликатното положение на банките, които се приближават до регулаторния праг от $100 милиарда. Тази ситуация засяга не само NYCB, която придоби активи от вече несъществуващата Signature Bank, но и поражда опасения за финансовата стабилност на други институции като Zions и Comerica.
В разгара на тези предизвикателства пред банковия сектор Артър Хейс, съосновател на крипто борсата BitMEX, наблюдава предпазливо понижаващата се цена на Биткойн (BTC).
Jaypow and Bad Burl Yellen will be printing money very soon. $NYCB annc a "surprise" loss driven by loan loss reserves rising 10x vs. estimates. Guess the banks ain't fixed.
10-yr and 2-yr yields plunged signaling the market expects some sort of renewed bankster bailout to fix… pic.twitter.com/k0Ieq2jKPK
— Arthur Hayes (@CryptoHayes) January 31, 2024
Той изтъква корелацията между неотдавнашния връх на Биткойн и повишаването на двугодишната доходност на американските държавни ценни книжа.
Оспорвайки схващането, че спадът на Биткойн е свързан единствено с изходящите потоци от Grayscale Bitcoin Trust, Хейс посочва по-широки икономически фактори, включително опасения относно подновяването на Програмата за срочно финансиране на банките (BTFP).
Хейс очаква мечи краткосрочни перспективи за Биткойн, като прогнозира потенциален диапазон на подкрепа между $30,000 и $35,000, повлиян от предстоящото решение за подновяване на BTFP. Дългосрочната му перспектива обаче остава оптимистична, като прогнозира значително покачване на цената на Биткойн, стимулирано от намаляващите лихвени проценти, халвинг събитието и влиянието на спот Биткойн ETF.
Други анализатори споделят положителната перспектива на Хейс, като прогнозите за бъдещата стойност на Биткойн варират от $100,000 до $1 милион.
Нестабилността в регионалното банкиране, съчетана с макроикономическите фактори, може да окаже значително въздействие върху крипто пазара. Въпреки че дългосрочните перспективи за криптовалути като Биткойн изглеждат обещаващи, краткосрочната среда остава несигурна.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.